Połączenie z drukarką USB, WIFI, LAN, a może BLUETOOTH?
Posiadane początkowo drukarki były z reguły wyposażone w kable USB, przy pomocy których należało połączyć je z komputerami. To z ich poziomu zlecało się drukarce wykonanie określonych wydruków. Obecnie jednak technologia druku bardzo się rozwinęła i poszczególne sprzęty drukujące mogą łączyć się z innymi urządzeniami na różne sposoby. Do najczęściej wybieranych należą połączenia z drukarką USB, LAN, WIFI oraz BLUETOOTH. Czym się one pomiędzy sobą różnią i jakie rozwiązanie warto wybrać?
Różne rodzaje połączeń z drukarką
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, kiedyś większość drukarek łączyła się z urządzeniem komputerowym przy użyciu dedykowanego tej czynności kabla USB. Połączenie z drukarką USB, mimo że zostało częściowo wyparte przez najnowsze technologie, wciąż jest chętnie wybieraną opcją dla domów oraz mniejszych firm. O ile sposób działania tego rodzaju połączenia z drukarką jest dla wszystkich oczywisty, o tyle połączenia WIFI, LAN i BLUETOOTH nasuwają nieco więcej pytań.
Jak sama nazwa mówi, połączenie z drukarką WIFI odbywa się przy użyciu WI-FI. W tym wypadku niezbędne jest zatem posiadanie drukarki wyposażonej w specjalną funkcję, routera oraz urządzenia, z którego poziomu będziemy chcieli wykonać wydruki. Na nieco podobnej zasadzie działa połączenie z drukarką LAN (sieć komputerowa łącząca ze sobą urządzenia znajdujące się w określonym obszarze), ponieważ również pozwala na obsługę wielu urządzeń. W tym wypadku konieczne jest ich podłączenie do konkretnej bramy sieciowej. Również wartą rozważenia opcją jest połączenie BLUETOOTH, którego zaletą jest bezprzewodowość procesu drukowania. Wymagane jest jedynie znajdowanie się w niedalekiej odległości od drukarki wykorzystującej ten rodzaj połączenia.
Połączenie WIFI, USB, LAN czy może BLUETOOTH?
Rodzaje połączeń z drukarką - WIFI, USB, LAN czy może BLUETOOTH? Każde z wymienionych rozwiązań posiada swoje grono zwolenników i znajduje zastosowanie w przypadku domowego użytkowania oraz w ramach wypełniania obowiązków zawodowych w mniejszych lub większych firmach. Klasyczne połączenie z drukarką USB jest przykładowo wykorzystywane najczęściej w domach lub niewielkich firmach, w których na co dzień wykonujemy wydruki z poziomu jednego urządzenia. W przypadku niewielkich przestrzeni biurowych świetnie się również sprawdza połączenie z drukarką BLUETOOTH, które wymaga od użytkownika znajdowanie się w niedużej odległości od sprzętu drukującego. Większe firmy natomiast i zresztą nie tylko one coraz częściej decydują się na połączenie z drukarką LAN lub WIFI.
Nie da się ukryć, że podczas wyboru najlepszej dla siebie opcji istotna jest cena drukarki wyposażonej w dany rodzaj połączenia. Mimo że spore grono osób najwięcej zalet przyznaje połączeniu z drukarką WIFI, to rozwiązanie to jest najczęściej najdroższą spośród wymienionych opcji. Zarówno drukarki laserowe, jak i drukarki atramentowe mogą wykorzystywać połączenie USB, WIFI, BLUETOOTH oraz LAN, a wybór najlepszej opcji jest uzależniony wyłącznie od indywidualnych preferencji, potrzeb, jak również ustalonego budżetu.