Jak działa giełda papierów wartościowych?
W każdej minucie na giełdzie odbywa się duża liczba transakcji, w których bierze udział wielu uczestników:
Pierwsze giełdy pojawiły się w Europie w XV wieku - handlowano na nich głównie wekslami i towarami. Giełdy, na których handluje się wyłącznie papierami wartościowymi, pojawiły się sto lat później. Wielu inwestorów poszukuje obecnie możliwości inwestycyjnych, które są bardziej opłacalne niż lokaty. Giełda staje się więc coraz bardziej popularna, ale wiele osób nadal patrzy na nią z obawą. W tym artykule, będziemy badać, jak działa giełda i co każdy inwestor, który chce rozpocząć handel na nim musi wiedzieć.
Giełda papierów wartościowych to specjalnie zorganizowane miejsce, które umożliwia dokonywanie transakcji na papierach wartościowych. Zapewnia kontrolę nad uczestnikami, a także gwarantuje uczciwość i szybkość transakcji. Każda transakcja przeprowadzana na giełdzie podlega rejestracji.
- Inwestor. Inwestorem może być zarówno osoba prawna, jak i osoba fizyczna. Jego celem jest inwestowanie w celu osiągnięcia zysku. Aby osiągnąć swoje cele finansowe, inwestor może kupować i sprzedawać
- giełda akcje
- obligacje, fundusze inwestycyjne, kontrakty terminowe lub inne instrumenty giełdowe.
- Emitent. Emituje papiery wartościowe, głównie w celu pozyskania kapitału. Emitentem może być firma, miasto, a nawet państwo. Giełda dla emitentów jest platformą sprzedaży wyemitowanych papierów wartościowych.
- Pośrednik. Działa jako pośrednik pomiędzy emitentem a inwestorem. Dokonując transakcji na rynku brokerzy działają wyłącznie w imieniu inwestora. Inwestor z kolei nie ma prawa dokonywać żadnych transakcji na giełdzie bez zawarcia umowy z brokerem i otwarcia rachunku maklerskiego.
- Rejestrator. Prowadzi rejestr wszystkich papierów wartościowych. Dzięki temu firma wie, kto został jej udziałowcem.
- Depozytariusz. To kolejny profesjonalny uczestnik giełdy. Przechowuje papiery wartościowe, a także prowadzi ewidencję przeniesienia praw do nich przy zawieraniu transakcji.
- Regulator. Działalność giełdy w Polsce reguluje Komisja Nadzoru Finansowego
- https://www.knf.gov.pl
- KNF wydaje również licencje na prowadzenie działalności profesjonalnym uczestnikom rynku papierów wartościowych. Jest to konieczne, aby chronić inwestorów przed pozbawionymi skrupułów firmami.
Główne zadania giełdy papierów wartościowych
Giełda promuje uczciwe ustalanie cen na rynku papierów wartościowych. Zajmuje się również organizacją handlu. Wszyscy emitenci przed dopuszczeniem do obrotu muszą przedstawić swoje sprawozdania finansowe na giełdzie. Transakcje przeprowadzane są w określonych godzinach i zgodnie z zasadami ustalonymi przez giełdę. Informacje o nich są publicznie dostępne na stronie internetowej interesującej nas giełdy.