
Pomoc dla Ukraińców w szpitalach jest refundowana przez NFZ
Szpitale na terenie województwa podkarpackiego mają pomagać za darmo uchodźcom z Ukrainy — są to przede wszystkim konsultacje medyczne. Jak do tej pory najwięcej uchodźców skorzystało z usług szpitala w Przemyślu. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy jest refundowana przez NFZ z budżetu państwa i prawdopodobnie ma ona nie pomniejszać świadczeń przeznaczonych dla obywateli Polski. Okazuje się, że największą grupę potrzebujących pomocy medycznej stanowią dzieci i kobiety w zaawansowanej ciąży. Większość pacjentów zgłaszających się do szpitala nie wymaga dłuższej hospitalizacji, dlatego już po kilku godzinach zostają wypisani.
Do najczęstszych problemów zdrowotnych uchodźców z Ukrainy można zaliczyć konsekwencje wiążące się z podróżą i ogromnym stresem. Są to dzieci i osoby dorosłe, które doświadczają wyczerpania, infekcji, biegunek oraz odwodnienia, natomiast u osób w podeszłym wieku dochodzi do problemów kardiologicznych czy podwyższonego ciśnienia. W Rzeszowie uchodźcy zgłaszają się po konsultacje onkologiczne, otolaryngologiczne, a także na porady ginekologiczne.
Rząd jest w trakcie przygotowywania specjalnych rozwiązań prawnych, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych udzielonych mieszkańcom Ukrainy — muszą oni jednak posiadać zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną lub odcisk stempla w dokumencie podróży, który będzie świadczył o legalnym pobycie na terytorium RP po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 roku. Świadczenia medyczne dla obywateli Ukrainy będą rozliczane identycznie jak w przypadku pacjentów polskich, a więc za świadczenie zapłaci NFZ z budżetu Państwa — stawki pozostaną te same, co w przypadku pacjentów polskich.
Warto wiedzieć, że obywatele Ukrainy wcale nie mają pierwszeństwa w dostępnie do świadczeń medycznych — jest ono zależne wyłącznie od stanu zdrowia pacjenta.