Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 na Podkarpaciu

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 na Podkarpaciu

21. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 w województwie podkarpackim zapowiada się bardzo ciekawie - koncerty, wystawy, konkursy i wiele innych atrakcji przygotowanych przez lokalnych organizatorów. Warto aktywnie włączyć się w podkarpackie obchody EDD!

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano". Poprzez tak sformułowany temat chcemy pokazać Polskę jako państwowość, która ukonstytuowała się w X wieku i trwa do dzisiaj.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZ:

DĄBRÓWKA STARZEŃSKA

31 sierpnia
g. 14.00-20.30
ruiny Zamku w Dąbrówce Starzeńskiej n/Sanem

Impreza pn. "Od Stadnickich do Starzeńskich czyli pięć wieków zamku w Dąbrówce Starzeńskiej. Na ratunek zamkowi"

Program
g. 14.00 - 16.00 - Otwarcie imprezy koncertem kapel ludowych i orkiestr dętych
g. 16.00 - „Sławmy chleb - dar wysokich nieb, gdy niesiemy plon w gospodarza dom" - korowód dożynkowy byłych właścicieli posiadłości. Poświęcenie wieńców i płodów rolnych - przekazanie gospodarzom Hrabiom Starzeńskim
g. 16.30 - Koncert muzyki dawnej kwartetu smyczkowego - altanka dworska
g. 17.00 - „Podwieczorek u Starzeńskich" - wizyta właścicieli okolicznych majątków ziemskich w okresie XIX-XX w.
g. 18. 00 - Pokaz pojedynków i walk rycerskich
g. 18.30 - inscenizacja wydarzeń historycznych związanych z posiadłością w Dąbrówce Starzeńskiej. Teatralne spotkanie z Aleksandrem Fredro: fragmenty „Dam i Huzarów", „Zemsty", „Małpy w kąpieli'" i inne
g. 19.30 - Pokaz walk rycerskich
g. 20.00 - Taniec z ogniem
g. 20.30 - Koncert w wykonaniu Towarzystwa Muzycznego Pod Papugami z udziałem muzyków i aktorów polskiej sceny

Wydarzenia towarzyszące

-Spotkanie z archeologią (prezentacja wyników badań prowadzonych na terenie założenia
wystawa, lekcje w ruinach, zwiedzanie zamku z przewodnikiem)
-Promocja książki „Dąbrówka Starzeńska wczoraj i dziś"
-Pokazy rycerstwa (strzelanie z łuku i kuszy, średniowieczny wymiar sprawiedliwości
gry i zabawy plebejskie dla dzieci)
-Prezentacja dawnych rzemiosł - kowalstwo, płatnerstwo, tkactwo, garncarstwo, skórnictwo, rogownictwo itp.
-Swojskie jadło - pokaz w wykonaniu gospodyń z terenu Pogórza Dynowskiego

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Między Basztami, Zbigniew Rojek, Marek Pyś, MOK Dynów, Wójt Gminy Dynów, Dynowskie Koło Wędkarskie i in.

RZESZÓW

2-17 września
g. 11.00
Oddział dla Dzieci WiMBP w Rzeszowie, ul. Słowackiego 11

Finał Powiatowego Konkursu Plastycznego „Śladami naszych przodków". Najstarsze oraz najcenniejsze zabytki architektury społeczności lokalnych powiatu rzeszowskiego

Konkurs organizowany jest przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, pod patronatem starostwa rzeszowskiego w ramach XXI edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, „Nie od razu Polskę zbudowano".
Tematem prac były: kościoły, kapliczki przydrożne, zamki, pałace, kamienice, pomniki, znaleziska archeologiczne, czyli wszystko to, co stanowi pamiątkę kultury danego regionu. Konkurs był przeprowadzony wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu rzeszowskiego.

FINAŁ I OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
14.09.2013 r.
g. 11.00 Oddział dla Dzieci WiMBP w Rzeszowie, ul. Słowackiego 11 - ogłoszenie wyników konkursu z równoczesnym otwarciem wystawy pokonkursowej. Do udziału w uroczystości zaproszeni zostaną wszyscy laureaci wraz z opiekunami i reprezentantami bibliotek samorządowych.
Laureatom nagrodzonych i wyróżnionych prac zostaną przyznane nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

WYSTAWY:
2-16 września
(w godzinach otwarcia placówki)
Filia nr 4 przy ul. Ofiar Katynia 15,
Warsztaty tradycji - zapomniane zawody w Polsce południowo-wschodniej - wystawa miniaturowych eksponatów ze zbiorów prywatnych Józefa Woźnika .

6-17 września
(w godzinach otwarcia placówki)
Budynek ul. Sokoła 13

Wystawa Ścieżkami wielokulturowej Galicji - z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Prezentowana będzie kultura łemkowska, żydowska i rzymskokatolicka jako sztuka sakralna. W kontekście wkładu społeczności łemkowskiej i żydowskiej w rozwój kultury oraz sztuki Polski południowo-wschodniej przedstawione zostaną m.in. słynące ze swego piękna łemkowskie drewniane cerkwie a także żydowskie miejsca kultu. Wystawa przygotowana będzie ze zbiorów własnych WiMBP.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE

W terminach sąsiadujących z Europejskimi Dniami Dziedzictwa zaplanowano zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży a także czytelników dorosłych:

Oddział dla Dzieci i Młodzieży , ul. Słowackiego 11

NIE OD RAZU POLSKĘ ZBUDOWANO - cykl zajęć edukacyjnych obejmujący:

07 września
g. 11.00
A było to tak - warsztaty plastyczne na temat początków Państwa Polskiego na podstawie legendy o „Lechu, Czechu i Rusie" - dziecięca interpretacja legendy w teatrzyku obrazkowym kamishibai. Prezentacja multimedialna dotycząca historii Polski zakończona quizem wiedzy.

13 września
g. 12.00
Niezwykły zryw narodu - 150. rocznica Powstania Styczniowego - prelekcja dla młodzieży na temat Powstania Styczniowego prowadzona przez Urszulą Szymańską-Kujawę z Regionalnego Stowarzyszenia Pamięci Historycznej „Ślad".

14 września
g. 12.00
Za czym kolejka ta stoi ? - spotkanie z udziałem nastolatków z Dyskusyjnego Klubu Książki i wszystkich chętnych czytelników. Rozmowy na temat czasów PRL-u, dyskusja o książce J. Dukaja pt.: "Wroniec", gra planszowa pt.: KOLEJKA, przedstawiająca realia lat osiemdziesiątych XX wieku w Polsce.

Filia Nr 3, ul. Krzyżanowskiego 6,
13 września
g. 16.00
Wielkości, gdzie twoje imię? - 150. rocznica Powstania Styczniowego. Spotkanie dla dorosłych miłośników historii, którego moderatorem będzie Urszula Szymańska - Kujawa z Regionalnego Stowarzyszenia Pamięci Historycznej „Ślad".

Filia nr 15, przy ul. Lwowska 60,
10 września
g. 13.00
150 rocznica Powstania Styczniowego...- spotkanie z Rafałem Kocołem z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Organizator:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Rzeszowie

TRZCINICA:

7-8 września
g. 10.00-19.00
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy
Impreza pt. „Tak rodziła się Polska"
Czasy pierwszych Piastów w scenografii bogatego obozowiska (zapoznamy się m.in. z życiem obozowym, które toczyli wojowie w trakcie wypraw wojennych, prezentacje historycznego rzemiosła: kowalstwo, lepienie naczyń, tkactwo)
 rozpoczęcie wybiciem monety Mieszka I i prezentacja drużyny książęcej z czasów tego władcy, przedstawiony zostanie także program działań, a goście zaproszeni zostaną do udziału w grach, konkursach, spektaklach historycznych.
- konkurs dla publiczności w strzelaniu z łuku o złotą strzałę Ziemomysła
- koncert dawnej muzyki słowiańskiej
- inscenizacja najazdu i przejęcia grodu w Trzcinicy przez dynastię Piastów (pokaz przeprowadzony z udziałem konnych - „Idą woje księcia Mieszka")
- po bitwie prezentacja walk i pojedynków wraz z obszernym wprowadzeniem dotyczącym uzbrojenia książęcej drużyny piastowskiej oraz gry i konkursy
- prezentacja umiejętności piastowskiej konnicy (włócznia, topory, miecze) oraz kolejne konkursy, gry i zabawy dla publiczności
- kulminacja - obrzęd postrzyżyn przyszłego władcy Trzcinicy, zgodnie ze starosłowiańską ceremonią.
Wieczorem na majdanie grodu odbędzie się koncert muzyki słowiańskiej.
W niedzielę pokazy będą kontynuowane, a ok. godz. 15.00 odbędzie się druga część inscenizacji, związana z powrotem młodego księcia z dworu Mieszka i przekazanie mu władzy w grodzie trzcinickim.

Organizator:
Muzeum Podkarpackie w Krośnie


ŁAŃCUT

7-8, 14-15 września
g. 10-16
Muzeum-Zamek w Łańcucie - Kasyno Urzędnicze, ul. Kościuszki 2
Wystawa pt. „Przemysłowy Łańcut"

Organizacja i udostępnienie wystawy czasowej poświęconej rozwojowi łańcuckich zakładów przemysłowych w XIX-XX w., przygotowanej w oparciu o materiał archiwalny Działu Historii Miasta (zdjęcia, mapy, plany, dokumenty...) oraz opisowy komentarz prezentujący dzieje miejscowych fabryk w tym zasługi ich właścicieli oraz zarządców.

Organizator:
Muzeum-Zamek w Łańcucie


SANOK
8 września
godz. 15.00-19.00
Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Wystawa i impreza plenerowa pt. „Jak Polska odzyskiwała niepodległość"

Na wystawie muzealia związane z powstaniem styczniowym (pieczęcie z powstania styczniowego, reprodukcje grafik Artura Grottgera, pamiątki patriotyczne, druki ulotne), dokumenty związane z odzyskiwaniem niepodległości w 1918 roku w Sanoku; tworzenie samorządności Sanoka.
Natomiast w trakcie imprezy plenerowej w galicyjskim rynku pokażemy:
- funkcjonującą gminę w budynku przeniesionym z Jedlicza
- pocztę w budynku poczmistrza z Brzozowa.
- sceny przejmowania władzy - rozbrajanie żołnierzy austriackich w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych San i Gorlice.
- występy chórów z pieśniami patriotycznymi

Organizator:
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

PRZEMYŚL
14 września
g. 11.00-15.00
Muzeum Historii Miasta Przemyśla, grodzisko w Aksmanicach (zgłoszenia na wyjazd do Aksmanic przyjmowane są do dn. 09.09 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, ilość miejsc ograniczona)

Wystawa archeologiczna „Same początki i jeszcze wcześniej. Region przemyski w okresie przedpaństwowym (do schyłku X w.)"

Wystawa dotyczy okresu przedpaństwowego naszych dziejów prezentująca zabytki odkryte na terenie Przemyśla (m.in. cmentarzysko starowęgierskie, pochodzące z Radymna - bardzo cenna grzywna oraz szabla datowana na X wiek). Na wystawie zostaną zaprezentowane dane ze źródeł historycznych, zabytki archeologiczne, materiały ilustracyjne (m.in. mapy z sytuacją etniczną, polityczną, rysunki: planów stanowisk, obiektów nieruchomych), fotografie i informacje tekstowe. Po otwarciu wystawy wycieczka plenerowa - wyjazd (ok. g. 12.00) na grodzisko wczesnośredniowieczne w Aksmanicach. Na przykładzie stanowiska zwrócona zostanie uwaga na problem (i konieczność) ochrony zabytków archeologicznych w terenie. W tym również stanowisk „płaskich", niewyróżniających się na powierzchni, i przez to niezauważanych w odbiorze powszechnym, a stanowiących zasadniczą część dotąd zarejestrowanego dziedzictwa archeologicznego.

Organizator:
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

KOLBUSZOWA
15 września
g. 13.00-18.30
Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Impreza plenerowa „Nie od razu Polskę zbudowano" zaczęło się od drewna...


- pokazy prac rzemieślników ludowych (drwali, stolarzy, skręcanie kiczek)
- projekcja filmów etnograficznych (zabudowa drewniana Grodziska i Ulanowa, budownictwo sakralne), prezentacja zdjęć archiwalnych dot. budownictwa drewnianego regionu / w szkole z Trzebosi
- gra terenowa
- g. 15.00, rzeźba społeczna / przy szkole z Trzebosi
- wystawy fotograficzne „Kraina na słupach" oraz pokonkursowa „Fotoszopa" / w spichlerzu z Bidzin
- g. 16.00, rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „na detal związany z budownictwem w Parku Etnograficznym MKL"
- g. 16.30 prelekcja Aleksandra Bara „Kraina na słupach" na temat. budownictwa Rzeszowiaków
- g. 18.00 koncert - Kapela Brodów / w kościele z Rzochowa

Organizator:
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej


TYCZYN
14-15 września
g. 11.00-18.00
Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie

Sobota:
g. 11.00-15.00 - warsztaty pisania ikon - prowadzenie Agnieszka Zaguła
g. 17.00 - wernisaż wystawy "Agnieszka Zaguła - Moje Ikony", projekcja filmu opowiadającego o procesie tworzenia ikon.

Niedziela:
g. 11.00- 15.00 - warsztaty pisania ikon - prowadzenie Agnieszka Zaguła
g. 17.00 - koncert kapeli ludowej „Młoda Harta"

Organizator:
Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie

Odwiedź Podkarpacie i przyłącz się do obchodów EDD 2013! Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Jeszcze nie dodano komentarza - bądź pierwszy.
Token
wydarzenia z rzeszowa
Szkoła w Drabiniance nosi teraz imię Tadeusza Ferenca
2024-04-05 08:05:52
Szkoła w Drabiniance nosi teraz imię Tadeusza Ferenca
Rzeszowski półmaraton z rekordową liczbą uczestników
2024-04-04 08:09:56
Rzeszowski półmaraton z rekordową liczbą uczestników
Rzeszów uruchamia nowe miejsce spotkań dla seniorów
2024-04-03 08:08:57
Rzeszów uruchamia nowe miejsce spotkań dla seniorów
Zmiany na ulicy Załęskiej w Rzeszowie
2024-03-28 08:05:04
Zmiany na ulicy Załęskiej w Rzeszowie
Warsztaty w Podkarpackim NFZ dla opiekunów osób z niepełnosprawnością wzroku
2024-03-27 08:07:13
Warsztaty w Podkarpackim NFZ dla opiekunów osób z niepełnosprawnością wzroku
Rzeszów inwestuje w zdrowie mieszkańców
2024-03-26 08:05:14
Rzeszów inwestuje w zdrowie mieszkańców
Artykuły
Niedziele handlowe w 2024r
2024-01-25 07:44:50
Niedziele handlowe w 2024r
Horoskop na 2024 rok
2024-01-09 09:21:34
Horoskop na 2024 rok
Rola senników w zrozumieniu podświadomych pragnień
2023-12-27 10:33:54
Rola senników w zrozumieniu podświadomych pragnień
Co to jest horoskop ?
2023-12-27 09:50:37
Co to jest horoskop ?
Producent drewna klejonego Richd.Anders - poznaj firmę
2020-07-23 08:41:40
Producent drewna klejonego Richd.Anders - poznaj firmę
Nowe promocje w sklepach spożywczych - sposoby na oszczędzanie
2021-01-18 12:04:42
Nowe promocje w sklepach spożywczych - sposoby na oszczędzanie