0
slash
Rozmiar: A A A
07-11-2018 / 38 dni temu

Czy pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej zostanie wyburzony?

Czy pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej zostanie wyburzony?

Nakaz wyburzenia pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej jest decyzją Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Nie zgadza się z nią prezydent Rzeszowa -Tadeusz Ferenc, który twierdzi, że pomnik jest częścią historii Rzeszowa i powinien zostać. Do ratusza kilka dni temu wpłynęło pismo, informujące władze o obowiązku usunięcia pomnika. Decyzja o usunięciu pomnika została wydana na podstawie ustawy dekomunizacyjnej, oraz opinii wydanej na temat pomnika przez Instytut Pamięci Narodowej.
Ryszard Witek z Podkarpackiego Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego uzasadnia decyzję tym , że pomimo iż na pomniku nie ma napisów upamiętniających Armię Czerwoną, to jednak wynika to z dokumentacji jaką dysponuje IPN, a także z uchwały Rady Miasta Rzeszowa z 2018 r., w której jest on nazwany pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej.
Rzeszowski Ratusz nie zgadza się z nakazem usunięcia pomnika i zapowiada odwołanie się od tej decyzji do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rzecznik Prezydenta Rzeszowa- Maciej Chłodnicki przypomina, że pomnik znajduje się w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego, a ustawa dekomunizacyjna nie obejmuje cmentarzy. Pomnik ten jest częścią historii Rzeszowa, o czym informuje umieszczona na nim tablica, określająca pomnik jako symbol 1000 -letniej walki o wolność i niezawisłość narodową. To zdaniem miasta zmieniło wymowę pomnika i dlatego nie należy go wyburzać.

Ocena: 1 2 3 4 5 (0)
Dodaj do:
Rss Facebook Twitter Digg Wykop
~Szok
2018-11-07 17:24:09
O następny któremu mózg wyprano a sorry przecież go nie ma. do zostawić
~Zostawić
2018-11-07 16:48:27
Zluzuj majty synku i poczytaj trochę historii. To nie jest pomnik dla Stalina, tylko dla zwykłych szarych żołnierzy, którzy dostali rozkaz i zostali wcieleni do wojska i nie było ,że nie pójdę. To samo zwykły chłopak z niemiec. JAKI ONI MIELI WYBÓR? Byłeś w wojsku? Nie mylić z terytorialsami...
~Dość
2018-11-07 09:15:17
Jaka wdzięczność pytam? Za 17 wrzesień! Masz nas za idiotów!
ciekawostki

Portal Informacyjny prowadzony jest pod nazwą Rzeszow4u - Internetowe Miasto - Portal Informacyjny Rzeszów. Proszę zapoznać się z polityką prywatności zamieszczoną na portalu Rzeszow4u.pl. Zawsze aktualne informacje z Rzeszowa, rozkład jazdy MPK Rzeszów, prognoza pogody, kalendarium, bezpłatne ogłoszenia... Internetowe Miasto - dołącz do nas Realizacja: Agencja Interaktywna : Technetium.pl