Jak pandemia wpływa na branżę drzewną i meblarską?
Koronawirus, a także związane z nim restrykcje i ograniczenia nie pozostały obojętne na branżę meblarską, a także na branżę drzewną. Obecna sytuacja epidemiologiczna niezwykle mocno odbija się na gospodarce na całym świecie, ponieważ przerwy w dostawie towarów przyczyniają się do spadków produkcji, a także kolosalnych podwyżek cen dla towarów, które zostały jeszcze na rynku. Jak można się spodziewać, wszechobecny kryzys nie ominął również branży drzewnej, która zmaga się również z coraz częstszymi pożarami lasów. Jedynie ponowne otwarcie gospodarki pozwoli branży drzewnej i meblarskiej powrócić do pełni sił.
Sektor budowlany a pandemia
Drewno (klejonka sosnowa) jest surowcem chętnie kupowanym w dobie pandemii, ponieważ jest to cenny materiał konstrukcyjny, dzięki któremu można budować nie tylko domy, ale również stawiać przydatne w codziennym użytkowaniu konstrukcje. Z pewnością drewno będzie niezwykle cennym towarem eksportowym, ponieważ większość krajów będzie chciała ożywić gospodarkę, inwestują we wsparcie budownictwa masowego. Oczywiście pomimo tego, że eksport drewna konstrukcyjnego niesie ze sobą wiele korzyści, to jednak ze względu na kryzys klimatyczny, szerzące się plagi szkodników, jak również brak funduszy na budowanie nieruchomości, które zostały przesunięte w czasie lub całkowicie odroczone - wszystkie wymienione czynniki mogą się przyczynić do dalszych kryzysów. Szacuje się, że za kilka lat produkcja drewna znacznie wzrośnie.
Malejąca konsumpcja na meble
Chociaż branża meblarska nie znajduje się na liście branż dotkniętych najbardziej przez pandemię, jak m.in. turystyka, gastronomia czy branża wystawiennicza, to jednak epidemia koronawirusa nie służy chęci konsumpcji mebli wykonanych z materiałów pochodzenia drzewnego. Wyraźnie spada liczba zamówień meblowych, jak również pojawiają się problemy logistyczne - duża część mebli lub produktów wykorzystywanych do ich produkcji jest importowana, np. meble włoskie. Branża drzewna i meblarska są ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ kryzys w jednej branży przełoży się na problemy w drugiej.