Znaleziska związane z epoką żelaza w Rzeszowie w trakcie budowy Wisłokostrady
W Rzeszowie trwa obecnie największe przedsięwzięcie drogowe – budowa Wisłokostrady. Podczas prac ziemnych związanych z tym projektem, archeolodzy odkryli ślady osadnictwa kultury przeworskiej datowane na epokę żelaza, a także przedmioty z różnych innych okresów. Pomimo tej znaczącej znaleziski, projekt drogi o wartości 169 mln zł, który ma połączyć aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą, nie napotka na opóźnienia.
Zgodnie z harmonogramem, inwestycja drogowa o wartości 169 mln zł ma zostać ukończona na czas. Plan zakłada, że kierowcy będą mogli korzystać z nowej drogi zgodnie z terminem. Prace, które rozpoczęły się we wrześniu 2023 roku, mają potrwać 32 miesiące. Wisłokostrada ma zapewnić lepszy przepływ ruchu samochodowego przez miasto, łącząc ważne arterie i odciążając kluczowe punkty, takie jak rondo Pobitno czy aleja Piłsudskiego. Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, podkreśla znaczenie tej inwestycji dla miasta.
Podczas inwestycji drogowych, przeprowadzane badania archeologiczne stanowią rutynowy element procedur. Według informacji od Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, odkrycia archeologiczne na terenie budowy nie wpłyną na harmonogram prac. Wśród odkrytych artefaktów znajdują się ślady osiedla kultury przeworskiej z epoki żelaza.
Podczas budowy Wisłokostrady, w wykopach zarejestrowano około 100 obiektów archeologicznych z różnych okresów historycznych, w tym pradziejowych i nowożytnych. Większość znalezisk stanowią fragmenty ceramiki. Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, wymienia, że wśród obiektów archeologicznych znajdują się jamy, dołki posłupowe oraz struktury interpretowane jako paleniska. Badania przeprowadzono na terenie o powierzchni 14 arów i prowadzone są przez konsorcjum firm Antex II i Wysowa Mosty.
Wisłokostrada to kluczowy projekt drogowy dla Rzeszowa, który ma usprawnić komunikację w mieście, łącząc kluczowe punkty i ulice. Projekt przewiduje także budowę nowego mostu przez Wisłok, który zastąpi istniejący most Załęski. Pierwsze pojazdy mają przejechać nowo wybudowaną trasą w 2026 roku.