
Zmiany terytorialne w roku 2021 na terenie Podkarpacia
Wraz z nadejściem 1 stycznia 2021 roku na terenie województwa podkarpackiego powiększeniu ulegną miasto Rzeszów, Krosno, a także Głogów Małopolski. Warto wspomnieć, że w tym roku Dubiecko oficjalnie stało się miastem - jest to efekt decyzji, która zapadła w połowie roku 2020. Nowym osiedlem Rzeszowa w roku 2021 stał się Pogwizdów Nowy, który zostanie wyłączony z gminy Głogów Małopolski.
Włączając do Rzeszowa Pogwizdów Nowy, miasto zyskuje na 128,5 km kwadratowych powierzchni oraz ok. 198 tysiącach mieszkańców. Rzeszów dynamicznie rozwija się od 14 lat, a więc od roku 2006, kiedy to miasto miało 53 km. kwadratowe powierzchni. Do tej pory do miasta włączono m.in. Słocinę, Załęże, Zwieńczycę, Przybyszówkę, Białą, Miłocin, Bziankę, Budziwój czy Matysówkę. Prezydent miasta Tadeusz Ferenc podkreśla, że Rzeszów udało się rozbudować aż o 140% - sukcesem jest fakt, że do miasta chcą się dołączać kolejne miejscowości.
Przyłączenie Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa nie tylko oznacza nowych mieszkańców i nowe mieszkania, ale również nowe miejsca pracy, które będą tworzone, chociażby w strefie ekonomicznej Dworzysko - rozwija się ona ciągle na terenach nowo-przyłączonych do Rzeszowa. Dzięki takim działaniom przyłączeniowym miasto działa, rośnie i się ciągle rozwija, dzięki czemu można powiększać budżet. W 2006 roku budżet miasta wynosił 300 milionów złotych, natomiast obecnie wynosi on ok. 1,8 miliardów złotych. A jak ma się sytuacja poza Rzeszowem?
Oprócz Rzeszowa w tym 2021 roku powiększeniu uległo Krosno, do którego przyłączono gminy Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne. Powiększeniu ulegnie również Głogów Małopolski, do którego ma zostać włączony Styków, a także część Rudnej Małej. Burmistrz gminy Głogów Małopolski Paweł Baj podkreśla, że przyłączenie się do Głogowa wspomnianych miejscowości będzie dla nich niezwykle korzystne, ponieważ wszystkie tereny zostaną odrolnione, co zwiększa wartość działek, a także umożliwia ich prostsze zagospodarowanie. Po włączeniu do miasta opracowywany będzie również plan zagospodarowania danych miejscowości, aby mieszkańcy wiedzieli, gdzie przewidziane będą budynki mieszkalne, strefa przemysłowa, a także wszelkiego typu usługi. Nowi mieszkańcy będą mogli korzystać z funduszu obywatelskiego, który jest znacznie wyższy od funduszu sołeckiego. Burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj skrytykował działanie miasta Rzeszowa, które bez namysłu przyłącza do stolicy Podkarpacia poszczególne miejscowości osłabiając poszczególne samorządu.
Ostatnia ważna zmiana na terenie województwa podkarpackiego zaszła w powiecie przemyskim, gdzie Dubiecko stało się znowu miastem po 86 latach. Pierwotne prawa miejskie zostały uzyskane dla Dubiecka przez Mikołaja Kmitę od króla Władysława Jagiełły - wydano jest 24 sierpnia 1407 roku w Wiślicy. Mieszkańcy pozytywnie ocenili powrót statusu miasta dla wsi Dubiecko.