
W Rzeszowie potrzebne osocze ozdrowieńców
Wzrost zachorowań na COVID-19 również dotyczy województwa podkarpackiego, dlatego szpitale zwiększają swoje zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców. W czym pomocne jest takie osocze? Przede wszystkim wspomaga leczenie chorych z ciężkimi objawami, które są realnym zagrożeniem dla życia. Wczoraj (11.03.) liczba zarażonych w całym kraju przekroczyła 21 tysięcy, na samym Podkarpaciu odnotowano ponad ok. 1255 przypadków, natomiast zmarło aż 25 osób w regionie. Ze względu na dynamicznie rozwijającą się sytuację związaną z trzecią falą podkarpackie szpitale zwiększyły zapotrzebowanie na wspomniane osocze ozdrowieńców.
Kim jest ozdrowieniec? Jest to osoba, która przechorowała COVID-19 i jest on potwierdzony testem. Ozdrowieńcem jest również osoba, która przeszła COVID-19 bezobjawowo, lecz jej stan był potwierdzony testem lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl. Od zakończenia izolacji u takiej osoby powinno minąć co najmniej 14 dni, a także powinno minąć co najmniej 14 dni od zakończenia wszystkich objawów.
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, a także w oddziale RCKK w Przemyślu i Krośnie istnieje możliwość oddania osocza dla chorych, z którego zostaną pozyskane aż trzy jednostki. Jakie są podstawowe wymagania do pobrania osocza? Osoba powinna znajdować się w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat, a także mieć wagę proporcjonalną do wzrostu i nie mniejszą niż 50 kg. Osoba chętna oddania osocza powinna mieć przy sobie ważny dowód osobisty, mieć dobry stan zdrowia, a przed pobraniem osocza zjeść lekkostrawny posiłek. Jeżeli osoba znajduje się po szczepieniu, należy odczekać ok. 7 dni po podaniu szczepionki Moderna, Pfizer i BioNTech, natomiast po podaniu szczepionki Astra Zeneca konieczne jest odczekanie aż 4 tygodni od podania.