Studenci z Rzeszowa zdobyli czwarte miejsce w konkursie Moon Base Design Contest
Zespół Innspace wraz z absolwentami oraz studentami Politechniki Rzeszowskiej wzięli udział w konkursie Moon Base Design Contest, w którym zdobyli czwarte miejsce. Zadaniem ekipy było stworzenie bazy zlokalizowanej na Księżycu, którą wykonali za pomocą drukarki 3D, a także alg. Konkurs organizowany był przez stowarzyszenie Moon Society z siedzibą USA, które do udziału w konkursie zaprosiło drużyny z całego świata. Zadanie polegało na zaprojektowaniu habitatu księżycowego, którego wybudowanie mogłoby być możliwe na przestrzeni kilku najbliższych lat i który pomieściłby ok. 3 załogi.
Innspace to zespół, który na swoim koncie ma również inne sukcesy w konkursach związanych z kosmiczną architekturą, ponieważ zdobyli Gold Winner w konkursie Future Mars Life organizowanym w Chinach oraz piątek miejsce w Mars Colony Prize w USA. Rzecznik Politechniki Rzeszowskiej Damian Gębarowski wspomina, że ekipa Innspace wraz z wybranymi przedstawicielami rzeszowskiej uczelni wybrała do zlokalizowania habitatu teren znajdujący się w pobliżu krateru Shackleton na jego południowym biegunie. Miejsce to jest uważane za jedno z ciekawszych ujęć, ponieważ znajdują się tutaj zarówno obszary, które są na okrągło zalewane przez słońce, jak również obszary, do których słońce dociera bardzo rzadko. Takie położeniu habitu pozwoliłoby na dostęp do wody, która jest uwięziona pod powierzchnią Księżyca, jak również w postaci lodu.
Baza Xors miałaby składać się aż z czterech modułów, które byłyby pokryte warstwą regolitu księżycowego z wykorzystaniem technologii druku 3D. Tak skonstruowana baza stanowiłaby dodatkową ochronę przed promieniowaniem, jednakże do jej stworzenia potrzeba by było aż 17 lotów. Najtrudniejszym zadaniem według studentów Politechniki Rzeszowskiej i zespołu Innspace byłoby zaprojektowanie układów bezpieczeństwa, aby zapewnić astronautom konieczną ochronę, a także działanie systemów podtrzymujących życie w skrajnych warunkach i sytuacjach kryzysowych.
Ważnym elementem wspomnianych systemów zabezpieczających byłyby algi, które dzięki specjalnie dobranym mikroorganizmom spełniałyby zadanie oczyszczania zanieczyszczeń wodnych oraz ścieków. A odpowiednio dobrane mikroglony umieszczone w panelach naściennych dostarczałby astronautom tlen.
Grupa rozpoczęła również przygotowania do stworzenia bazy na Wenus. Projekt jest wymagający, ponieważ polega na stworzeniu bazy, która będzie unosiła się na odpowiedniej wysokości w atmosferze, co chroniłoby astronautów przez wysokimi temperaturami panującymi na planecie.