
Rzeszów zakwalifikowany do konkursu Zielona Stolica Europy
Tym razem Rzeszów ma szansę zostać Zieloną Stolicą Europy 2023. Do wspomnianego konkursu zostało zakwalifikowanych 16 miast z całej Europy, wśród których znalazł się także Rzeszów. Wśród innych miast zakwalifikowanych do konkursu znajdują się: Gdańsk, Warszawa, Kraków, Helsinboeg, Belgrad, Tallinn, Cagliari, Dublin, Koszyce, Logorno, Gaziantep, Izmir, Skopje, Zagrzeb i Sofia. Konkurs rozstrzygany jest przez Komisję Europejską, która co roku przyznaje jednemu z miast tytuł Zielonej Stolicy Europy.
Co jest brane pod uwagę, podczas wybierania zwycięzcy konkursu? Przede wszystkim, w jakim stopniu prowadzona jest ochrona środowiska, a także czy jakość życia mieszkańców progresywnie ulega poprawie. W przypadku kryteriów niezwykle ważne znaczenie ma również wzrost gospodarczy miasta. Pod uwagę podczas oceny przez komisję brana jest również współpraca władz miasta z obywatelami, a także z przedsiębiorcami, którzy chcą inwestować w miasto. Na plus będzie wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań związanych z redukcją zanieczyszczeń, a także dbania o środowisko naturalne poprzez racjonalne zarządzanie odpadami. Niezwykle duże znaczenie ma również tworzenie zielonych terenów rekreacyjnych oraz rozwój parków.
W zeszłorocznej edycji konkursu Zielona Stolica Europy zwyciężyło fińskie miasto Lahti, które zdobyło najwyższą ocenę komisji z innych miast - i to właśnie w tym miejscu poznamy kolejne zwycięskie miasto. W tym momencie wszystkie wnioski zakwalifikowanych miast są rozpatrywane przez komisję oraz poddawane szczegółowej ocenie. W kwietniu bieżącego roku dowiemy się, które miasta przeszły pierwszy etap i zakwalifikowały się do finału, natomiast sam finał zostanie rozstrzygnięty we wrześniu podczas oficjalnej ceremonii.
Pierwsza edycja konkursu Zielona Stolica Europy miała miejsce w Estonii w 2008 roku. Jakie miasta do tej pory zostały uznane za Zieloną Stolicę Europy? Można do nich zaliczyć: Sztokholm, Hamburh, Vitoria-Gasteiz, Nantes, Kopenhaga, Bristol, Ljubljana, Essen, Nijmegen, Oslo, Lizbona oraz wspomniana wcześniej Lathi. Co dostają zwycięzcy? Przede wszystkim otrzymują szlachetny tytuł, który z pewnością wpłynie na ich dalsze działania, a także nagrodę pieniężną w postaci €600k, którą miasto będzie mogło przeznaczyć na podtrzymanie tworzonej wizji rozwojowej.