
Program edukacyjny podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności
W tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności wzięło udział 35 placówek oświatowych z Rzeszowa, obejmujących przedszkola oraz szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Placówki te zadeklarowały organizację różnorodnych inicjatyw, które skoncentrowane są głównie na promowaniu alternatywnych środków transportu, takich jak chodzenie pieszo czy jazda rowerem, oraz na podniesieniu świadomości i informowaniu o negatywnych skutkach korzystania z pojazdów emitujących szkodliwe substancje dla środowiska i jakości naszego życia.
Działania, które zachęcają do zrezygnowania z dojazdu samochodem do szkoły na rzecz korzystania z roweru, hulajnogi lub spaceru, są skierowane zarówno do uczniów, jak i ich rodziców oraz nauczycieli.
Plan działań przewiduje szereg inicjatyw skierowanych do uczniów, w tym konkursów, w trakcie których przez cały tydzień będą zdobywali punkty za korzystanie z ekologicznych środków transportu. Część szkół zaplanowała również akcje skupione na spacerach - będą to m.in. akcje liczenia kroków dla uczniów i nauczycieli, które będą rywalizować między klasami, wykorzystując aplikacje zainstalowane na smartwatchach lub telefonach komórkowych. W planach są także wycieczki edukacyjne, które ukazują korzyści płynące z aktywności fizycznej, a także różnego rodzaju zabawy sportowe, rajdy rowerowe i piesze wzdłuż Wisłoka, a także zajęcia z Nordic Walking i wiele innych.
Zajęcia będą obejmować również część teoretyczną. W wielu placówkach odbędą się wykłady, zajęcia i pogadanki dotyczące mobilności miejskiej, transportu zeroemisyjnego, ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się oraz wpływu zanieczyszczeń z transportu na środowisko. Ponadto przeprowadzone zostaną zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W celu praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy planowane są wycieczki do ogólnodostępnego Miasteczka Ruchu Drogowego. Na lekcjach wychowania fizycznego zostaną przeprowadzone pokazy, które pokażą jak bezpiecznie poruszać się po mieście, używając hulajnóg, rowerów czy deskorolek. Poruszona zostanie również kwestia ratowania życia poprzez realizację warsztatów z pierwszej pomocy w przypadku zdarzeń komunikacyjnych.
W niektórych placówkach specjalni goście spoza grona pedagogicznego, takich jak członkowie Stowarzyszenia EKOSKOP, policjanci z Komendy Rejonowej Policji w Rzeszowie oraz właściciele firm zajmujących się ruchem drogowym i znakowaniem dróg, zostaną zaproszeni do udziału w spotkaniach i prelekcjach, aby podzielić się swoją wiedzą z najmłodszymi.
Uczniowie będą mieli również okazję zaprezentować swoje talenty artystyczne dzięki zorganizowaniu konkursów plastycznych, literackich oraz technicznych (np. tworzenie modeli pojazdów z materiałów wtórnych). Przewidziane są również konkursy projektowe wykorzystujące programy komputerowe, takie jak MINECRAFT. Dodatkowo planowane są wystawy oraz gazetki szkolne, które będą poruszać tematy związane z zrównoważoną mobilnością i nie tylko. Tam, gdzie to możliwe, szkolne radiowęzły przeprowadzą audycje dotyczące akcji. Młodsze dzieci będą miały okazję zaprezentować wiersze i piosenki.
Postępy i wyniki działań podejmowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności można śledzić na stronach internetowych szkół i przedszkoli.