
Poważny kryzys większości firm na terenie Podkarpacia
Koronawirus i panujące w całym kraju obostrzenia doszczętnie dobijają polską gospodarkę, chociaż wydaje się, że pomoc w postaci tarczy antykryzysowej wcale nie jest najmniejsza, to jednak nie wystarcza ona na opłacanie bieżących wydatków związanych z comiesięcznym utrzymaniem firmy. Koszt całej tarczy antykryzysowej sięga już prawie 200 mld złotych, a na firmy na terenie województwa podkarpackiego przeznaczono ok. 9 mld złotych.
5 stycznia 2021 przyjęto nowe uchwały ws. nowelizacji Tarczy Finansowej PFR, a także nowego programu dla MŚP, czyli tzw. Tarczy Finansowej PFR 2.0. Pieniądze z obydwu tarcz mają zostać przeznaczone dla wsparcia gospodarki - tarczą zostanie wsparte 45 branż, które najbardziej potrzebują dochodu. Wspomożone ma zostać m.in. hotelarstwo, turystyka czy gastronomia, a także wszelkie firmy zajmujące się rozrywką, kulturą czy sportem.
Nowelizacja Tarczy Finansowej PFR będzie oznaczać umorzenie do 100% środków otrzymanych przez polskich przedsiębiorców, którzy walczą ze skutkami pandemii. Co to oznacza? Mianowicie, aż 7,5 mld złotych ma zostać w kieszeniach polskich przedsiębiorców. Nowa Tarcza Finansowa PFR 2.0 ma zabezpieczyć dla mikro firm od 13 mld złotych do 6,5 mld złotych, natomiast dla małych i średnich przedsiębiorstw ma zostać zabezpieczone ok. 6,5 mld złotych.
Wnioski o przyznanie pieniędzy można składać do 28 lutego bieżącego roku, a pomoc będzie udzielana już od 15 stycznia 2021 roku - jest to pomoc, która ma zapobiegać upadłości firmy, a także zapobiegać wzrostowi bezrobocia.
Ekonomiści z całej Polski natomiast grzmią, że najlepszym sposobem na uratowanie gospodarki było odmrożenie gospodarki i odblokowanie poszczególnych branż z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Wtedy firmy mogłyby zarabiać na stałe koszty utrzymania i w taki sposób doczekać lepszych czasów.