
Ponad 32 miliony na przejścia dla pieszych na terenie województwa podkarpackiego
Ministerstwo Infrastruktury przeznaczyło ponad 32 miliony złotych na budowę przejść dla pieszych lub ich modernizację na terenie województwa podkarpackiego - pieniądze mają trafić do gmin i powiatów, które złożą odpowiednie wnioski. Wszystkie wnioski można składać od 15 marca. W życie od 1 czerwca wchodzą nowe przepisy związane z ruchem drogowym, według których pieszy będzie miał pierwszeństwo przejścia przez ulicę, jednakże nie będzie mu można używać telefonu. Co więcej, osoby prowadzące samochód także w porze nocnej będą musiały zachować limit w postaci 50 km/h, a nie tak jak dotychczas 60 km/h. Ministerstwo Infrastruktury w związku z wchodzącymi zasadami, planuje zadbać o to, aby wszystkie przejścia dla pieszych były prawidłowo oznakowane.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wspomina, że Państwo chce, aby każdy pieszy czuł się bezpiecznie, przechodząc przez ulicę. Oczywiście nowe zasady powinny umożliwiać prowadzącemu samochód zwiększoną widoczność, aby mógł zauważyć, że pieszy zbliża się do przejścia w celu jego przepuszczenia. Pieniądze na cel budowy i modernizacji przejść dla pieszych pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Istnieje możliwość stworzenia ciągów pieszo-rowerowych, dobudowania chodników przy przejściach dla pieszych, jak również dodatnie potrzebnego oświetlenia i zadbanie o przejrzystość terenu, w którym znajdować ma się przejście dla pieszych.
Na Podkarpackie mają trafić aż 32 miliony złotych, które będą mogły uzyskać zarówno gminy, jak i powiaty. Decyzją wojewody kwota ta zostanie podzielona na pół, a więc 16 milionów dostaną gminy i 16 milionów dostaną powiaty. Nabór wniosków ruszył 15 marca 2021 roku i wojewoda oczekuje na nie przez miesiąc. Na jedno przejście dla pieszych można uzyskać kwotę w postaci nie większej niż 200 tysięcy złotych. Nie ma żadnych ograniczeń związanych z liczbą wniosków. Władze zapewniają, że na razie nie trzeba mieć gotowej dokumentacji projektowej, będzie ona dopiero potrzeba przy wypłacie pieniędzy - taki stan rzeczy wynika z faktu, że proces składania wniosków jest krótki i mało kto ma przygotowany plan, który nie zostanie też stworzony z dnia na dzień.