
Odbędzie się głosowanie związane z przyłączeniem Malawy do Rzeszowa
Na grudniowej sesji Rady Miasta Rzeszowa pojawił się projekt uchwały o przyłączeniu Malawy z gminy Krasne oraz Racławówki z gminy Boguchwała, chociaż pierwotnie plan przyłączenia całej gminy Krasne do Rzeszowa był planowany przed wyborami samorządowymi w roku 2023, aby nie trzeba było ich przeprowadzać dwukrotnie.
Wójt gminy Krasne odbiera to jako lekceważenie wspólnie wyrobionych ustaleń, na które zgodziły się obydwie strony. Poszczególni radni również wypowiadają się negatywnie w stosunku do wpłynięcia takiego typu uchwały na sesję, jednakże całkowicie znieważa ona proces, który związany jest z wypracowaniem porozumienia, a obecnie wciąż trwają negocjacje i rozmowy z władzami gminy Krasne.
Poruszona została również kwestia rządowego bonu o wysokości 100 mln złotych, jeżeli Rzeszów połączy się z Krasem po obustronnej zgodzie. Jeżeli te pieniądze trafiłyby do Rzeszowa, mogłyby być wykorzystane do rozbudowy oraz modernizacji gminy Krasne, jednocześnie nie uszczuplając budżetu miasta Rzeszowa. Z drugiej strony, inni radni stwierdzają, że uchwała wcale nie powinna zaburzyć rozmów związanych z włączeniem gminy Krasne do miasta.
Jeżeli w przyszłym roku doszłoby do przyłączenia Malawy do Rzeszowa, a później do przyłączenia pozostałej części gminy Krasne najprawdopodobniej nie byłoby większego problemu z zyskaniem wspomnianego wcześniej bonu finansowego. Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby najpierw podjęto decyzję o Malawie, a dopiero później o połączeniu dwóch gmin.
Wójt gminy Krasne, Wilhelm Woźniak wyraża zaskoczenie działaniami Tadeusza Ferenca, czyli prezydenta Rzeszowa, ponieważ ustalenia związane z przyłączeniem gminy Krasne najpierw były omawiane z ministrem Szefernakerem, a następnie z wojewodą Ewą Leniart. Władze miały wypracować decyzje, które będą potrzeba do połączenia gmin i prowadzenia na ich terenie inwestycji, jednakże do tej pory nie zorganizowano ani jednego spotkania.