
Nowa aparatura badawcza zakupiona przez Politechnikę Rzeszowską
Politechnika Rzeszowska, a dokładniej katedra Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Wydziału Chemicznego została wzbogacona o nową aparaturę w postaci spektrometru masowego typu QToF z zestawem UHPLC, który służy do analizy jakościowych i ilościowych w obszarach chemii, biotechnologii, biochemii, farmacji, kryminalistyki, jak również nauki o żywieniu. Wspomniane urządzenie jest jedynym takim aparatem na terenie województwa podkarpackiego.
Urządzenie, które kosztowało ponad 1 milion złotych, zostało zakupione z uczelnianego programu uruchomionego w grudniu 2020 roku. Celem programu były inwestycje w nowoczesną aparaturę, dzięki której będzie można prowadzić badania naukowe na najwyższym poziomie. Na program władze Politechniki Rzeszowskiej przeznaczyły aż 16 milionów złotych z bony obligacyjnego, który otrzymali z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Profesor Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem wspomina, że spektrometr jest pierwszą propozycją, która została zrealizowana. Propozycje urządzeń zostały złożone aż z sześciu wydziałów uczelni — wszystkie pozostałe są w trakcie realizacji.
Jak działa taki spektrometr i do czego może być wykorzystywany? Przede wszystkim można nim badań nieznane związki znajdujące się w lekach, suplementach diety czy w żywności. Spektrometr masowy typu QToF z zestawem UHPLC będzie odpowiednio przygotowany do profilowania surowicy krwi i moczy, a także będzie poszukiwał biomarkerów nowotworowych. Planowane jest również uzyskanie akredytacji dla laboratorium badawczego na wybrane zakresy specjalizacji.