
Kolejne konflikty związane z poszerzeniem Rzeszowa
Władze Boguchwały protestują na temat przyłączenie do miasta Rzeszów jednej z podrzeszowskich miejscowości, która należy do gminy Boguchwała. Podczas wtorkowej sesji radni Rzeszowa podjęli uchwałę w sprawie kolejnego poszerzenia Rzeszowa. Większość radnych wyraziła zgodę na rozpoczęcie wszelkich procedur związanych z rozpoczęciem długotrwałego procesu związanego z włączeniem do granic Rzeszowa w 2022 roku Racławówki Doły z gminy Boguchwała i Malawy z gminy Krasne.
Władze Boguchwały stanowczo protestują takiemu obrotowi spraw - do mediów lokalnych rozesłane zostało pismo dr Wiesława Kąkola, który jest burmistrzem Boguchwały. Jak wspomina burmistrz miasta Boguchwały dla mieszkańców oraz dla radnych jest to atak suwerenności, na który odpowiedzią będzie włączenie Racławówki i Kielanówki w granice miasta Boguchwała. Wspomniane sołectwa są niezwykle ważne dla całej gminy Boguchwała pod względem finansowym, jak również inwestycyjnym, a zagarnięcie części sołectwa Racławówka będzie krokiem do całkowitego przyłączenie Racławówki i Kielanówki w nadchodzących latach.
Kiedy ostatnio było przeprowadzane referendum związane z przyłączeniem Racławówki do Rzeszowa, ponad 90% mieszkańców nie chciało do niego dołączyć. Burmistrz Kąkol w wystosowanym oświadczeniu tłumaczy, że gmina Boguchwała nie zgodzi się na osłabienie społeczności i kradzieży pojedynczych części terenów należących do gminy Boguchwała. Aby utrzymać stabilną sytuację finansową, a także nie utracić potencjału inwestycyjnego powstanie wspomniany wcześniej projekt przyłączenie Racławówki i Kielanówki do miasta Boguchwała.
Oprócz przyłączenia Racławówki miasto Rzeszów planuje również przyłączenie Malawy - również ta sprawa nie obyła się bez konfliktów i kontrowersji, ponieważ w 2023 planowane było przyłączenie całej gminy Krasne do Rzeszowa, a nie pojedynczego sołectwa. Jeżeli jednak ustawa przyłączenie pojedynczego sołectwa przejdzie, zostanie to negatywnie odebrane przez władzę gminy Krasne.
Jednakże większość rzeszowskich radnych dała zielone światło takiej ustawie, dlatego musi ona teraz zostać zaopiniowana u mieszkańców miasta i obu sąsiednich gmin, a następnie swoją opinię wystosuje wojewoda. Stanowisko w tej sprawie będzie musiała zająć MSWiA, a latem przyszłego roku rząd podejmie ostateczną decyzję.