
Kiedy ruszy sezon na miejskie rowery, hulajnogi i skutery?
Ratusz w Rzeszowie przygotowuje się do przetargu, który będzie miał na celu wyłonienie nowego operatora wypożyczalni elektrycznych hulajnóg, skuterów, a także rowerów miejskich. Start sezonu przewiduje się na maj bieżącego roku, jednakże w tym roku prawdopodobnie będzie więcej operatorów niż w ubiegłym roku. W tej chwili w rzeszowskim magistracie trwa analiza różnorodnych firm na rynku, do których za niedługo zostaną wysłane zapytania o ofertę odnośnie obsługi miejskiej wypożyczalni rowerów w nadchodzącym sezonie.
Jak informuje rzecznik ratusza w Rzeszowie, oferty zmieniają się co roku niezwykle dynamicznie ze względu na coraz to nowsze technologie i innowacyjne rozwiązania oferowane przez nowych operatorów. W tym roku miasto Rzeszów poszukuje firmy, która nie tylko zapewni rowery do miejskiej wypożyczalni, ale również elektryczne hulajnogi i skutery.
W roku 2020 miejska wypożyczalnia zaczęła funkcjonować dopiero od czerwca, ponieważ wcześniej nie pozwoliła na to pandemia. W tym roku ratusz chce, aby sprzęt został udostępniony mieszkańcom Rzeszowa miesiąc wcześniej, a więc w maju. Żeby tak się stało pod koniec marca, musi ruszyć przetarg, który wyłoni firmę obsługującą miejską wypożyczalnię, a także zapewniającą odpowiedni sprzęt.
Jeżeli umowę podpisano by na kilka sezonów z operatorem, prawdopodobnie poskutkowałoby to obniżką kosztów dla mieszkańców, ponieważ operator czułby się stabilniej na swojej pozycji, co mogłoby przełożyć się na niższe koszty wypożyczanych pojazdów miejskich. Jak wspomina prezes Stowarzyszenia Rowery Rzeszów i miejski radny Daniel Kunysz taka opcja byłaby korzystna, ponieważ co roku nie trzeba by było przeprowadzać przetargu na nowego operatora, co nie tylko jest dla miasta sporym utrudnieniem, ale również niemałym wydatkiem.
Na ten sezon trwają poszukiwania operatora, który zapewni mieszkańcom Rzeszowa co najmniej 20 rowerów, 20 skuterów, a także przeszło ponad 100 hulajnóg. Jeżeli byłaby możliwość podpisania umowy na kilka sezonów, możliwe byłoby zwiększanie ilości sprzętów co sezon, a więc np. do 30 skuterów i 200 hulajnóg, także liczba rowerów zostałaby dopasowana do zapotrzebowania. W poprzednich latach największą popularnością cieszyły się hulajnogi, dlatego kładziony jest na nie tak duży nacisk.
Daniel Kunysz stwierdza, że ze względu na dynamiczny rozwój Rzeszowa możliwe stanie się podpisanie umowy z więcej niż jednym operatorem, który będzie obsługiwał miejską wypożyczalnię rowerów, skuterów i hulajnóg, tak jak ma to miejsce w innych metropoliach.