
Internat szkolny powstanie w dawnej oficynie dworskiej w Tyczynie
Trwają prace remontowe oraz prace budowlane, których celem jest wybudowanie w dawnej oficynie dworskiej internatu, sali gimnastycznej oraz sceny widowiskowej w Tyczynie. Umowa z wykonawcą, którym jest firma SOLKAN Sp. z o.o. została podpisana przez rzeszowskiego starostę Józefa Jodłowskiego. Wspomniana umowa zakłada nie tylko przebudowę i rozbudowę oficyny o łącznik, salę gimnastyczną i zewnętrzną scenę widowiskową z widownią, ale również generalny remont oficyny.
W przebudowanej oficynie ma powstać aż 15 pokoi internatowych, z czego jeden będzie przeznaczony dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie pomieszczenia mieszkalne mają zostać wyposażone we własną łazienkę. W internacie będzie mogło w sumie mieszkać aż 31 uczniów oraz wychowawca, który będzie odpowiedzialny za utrzymanie w budynku spokoju. W obiekcie znajdować się również będą pomieszczenia, w których będą wydawane posiłki, a także zmywalnia i stołówka, w której nie tylko będą spożywane posiłki, ale również organizowane spotkania i imprezy kulturalne.
Dzięki łącznikowi, który ma powstać przy budynku, będzie można z niego bezpośrednio przejść na salę gimnastyczną z boiskiem oraz z zapleczem sportowo-socjalnym. Wspomniane wcześniej plany zakładają również budowę w pobliżu inwestycji placu manewrowego oraz parkingu.
Tyczyński Zespół Szkół mieści się na terenie dawnego zespołu pałacowo-parkowego rodziny Wodzickich i jego historia sięga połowy XIX wieku, a wspomniana przebudowa oficyny wcale nie jest pierwszą inwestycją na tym terenie. Po okiem konserwatora zabytków przeprowadzane były prace renowacyjne, które wynosiły w sumie ponad 3 miliony złotych. W ramach prac renowacyjnych przywrócono pałacowi historyczny wygląd, m.in. wyremontowano basztę czy wymieniono pokrycia dachowe.
Bieżącego roku na jesień zakończyła się również rewitalizacji starego parku, podczas której zajęto się pielęgnacją starych drzew, a także stworzono ekologiczne nawierzchnie, wstawiono stylowe lampy i ławki, na których spacerowicze mogą sobie spocząć. Co więcej, w parku postawiono fontannę oraz stworzono ścieżki dydaktyczne, dzięki którym można powiedzieć się co nieco o historii przyrodniczej Tyczyna, jak i stronie historycznej. Wyremontowany został również mur okalający park.