
Czy Podkarpacie czeka kolejny lockdown?
Rozwój epidemii jest niezwykle dynamiczny, dlatego należy brać pod uwagę, że województwo podkarpackie może stać się w najbliższym czasie strefą czerwoną. Oczywiście pod uwagę brany jest również scenariusz, w którym to cały kraj zostanie objęty lockdownem. Swoją decyzję rząd na ogłosić w najbliższy czwartek (18 marca) lub piątek (19 marca). Sytuacja jest coraz poważniejsza, ponieważ na terenie województwa cały czas przybywa chorych, którzy wymagają hospitalizacji.
Jednym z działań, które chcą podjąć władze województwa podkarpackiego jest zwiększenie liczby łóżek w tymczasowym szpitalu covidowym przy MSWiA w Rzeszowie. Rzecznik wojewody Michał Mielniczuk porównuje dane z połowy lutego, kiedy to zajętych było 790 łóżek na 1479 sztuki, natomiast obecnie zajętych jest 1635 łóżek z 2120 sztuk. Również zajętych jest sporo respiratorów, z 219 jest to liczba 167. Sytuacja jest poważna, jednakże daleko jeszcze do całkowitej niewydolności opieki zdrowotnej na terenie Podkarpacia.
Tymczasowy szpital covidowy jest oblężony, ponieważ na dwa moduły z 66 miejscami zajęte są 64 miejsca, a także wykorzystywane są wszystkie respiratory w postaci 10 sztuk. W przyszłym tygodniu prawdopodobnie ma zostać podjęta decyzja o zwiększeniu liczby miejsc w placówce o 28 łóżek z respiratorami.
Dość trudna sytuacja związana z nowymi miejscami dla osób zakażonych potrzebujących hospitalizacji jest w SP ZOZ w Sanoku, gdzie jest spora nadwyżka osób hospitalizowanych, a także jest problem z dostępem do respiratorów, ponieważ większość z nich jest zajęta. Sanocka placówka w połowie lutego stała się szpitalem jednoimiennym, co oznacza, że wszystkie dostępne oddziały zajmują się leczeniem covida. Większość pacjentów, którzy przebywają na oddziale to 40. i 50. latkowie, a także osoby młodsze, nawet dzieci. Gdzie zatem mają udawać się osoby, które potrzebują opieki medycznej? Jak informuje rzecznik wojewody, chorzy będą przewożeni do najbliższych placówek, m.in. w Rymanowie czy w Ustrzykach - na pewno nikt nie pozostanie bez pomocy medycznej.
Nie wolno zapominać, że przewodnią rolę w leczeniu covida ma Centrum Medyczne w Łańcucie, którego zadaniem jest przekazywanie pacjentów z koronawirusem do pobliskich oddziałów i placówek. Na terenie województwa podkarpackiego obecnie znajduje się 7 oddziałów zakaźnych.
Obecnie w strefie czerwonej przebywają województwa warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowieckie oraz lubuskie, a do województw zagrożonych czerwoną strefą, w których zanotowano bardzo szybki wzrost zakażeń, można zaliczyć województwo: podkarpackie, kujawsko-pomorskie, śląskie, dolnośląskie oraz wielkopolskie.