Bezpieczna i czysta woda w rzeszowskim wodociągu
Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez służby sanitarne potwierdzają, że dostarczana przez rzeszowski wodociąg woda jest wolna od bakterii legionelli. Próbki wody pobrane z systemu wodociągowego oraz z mieszkań osób zakażonych nie wykazały obecności tej bakterii, co świadczy o wysokim poziomie uzdatniania wody w mieście.
Badania zostały przeprowadzone na próbkach wody pobranych w dniach 19 i 20 sierpnia przed planowaną dezynfekcją sieci wodociągowej. Wyniki badań zostały ogłoszone dzisiaj przez przedstawicieli sanepidu. W trakcie analizy przebadano 10 próbek zimnej wody dostarczanej przez rzeszowski wodociąg oraz 9 próbek ciepłej wody pobranej w lokalach osób, u których stwierdzono zakażenie bakterią. Żadna z próbek wody z wodociągu nie wykazywała obecności legionelli.
Warto zaznaczyć, że prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, od samego początku podkreślał wysoki standard technologiczny systemu wodociągowego, który zapewnia bezpieczną i czystą wodę. Wyniki badań przeprowadzonych przez sanepid stanowią potwierdzenie tych zapewnień. System działa sprawnie, dbając o jakość dostarczanej wody dla mieszkańców.
Marek Ustrobiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, zaznaczył, że od momentu pojawienia się informacji o zakażeniach, podejmowano intensywne działania mające na celu dokładną kontrolę procesów uzdatniania i dostarczania wody. Przebieg uzdatniania, obejmujący etapy takie jak ozonowanie czy filtracja, był dokładnie monitorowany. Fakt, że badane próbki wody nie wykazały legionelli, potwierdza jakość tych działań.
W obliczu tej sytuacji, prezydent Rzeszowa podkreślił znaczenie działania sztabu kryzysowego, który został utworzony ze względu na sytuację epidemiologiczną. Sztab regularnie monitoruje sytuację i podejmuje prewencyjne kroki. Podczas ostatniego posiedzenia omówiono również proces płukania wewnętrznych sieci wodociągowych w budynkach mieszkalnych, co ma dodatkowo przyczynić się do dezynfekcji wody w sieciach wewnętrznych.
Niestety, przyczyna zakażeń bakterią legionelli pozostaje nadal nieznana, mimo przeprowadzonych badań i działań sanitarnych. Obecność tej bakterii wykryto w trzech z dziewięciu pobranych próbek ciepłej wody bezpośrednio z mieszkań zakażonych osób. Prezydent Rzeszowa wyraził nadzieję, że dalsze badania oraz prace służb epidemiologicznych pozwolą na wyjaśnienie tej sytuacji. Miasto w międzyczasie podejmuje dodatkowe środki prewencyjne, włączając w to kontynuację dezynfekcji sieci wodociągowej, aby zapewnić mieszkańcom dalszy dostęp do czystej i bezpiecznej wody pitnej.