
ABW prowadzi dochodzenie w sprawie wykrycia zakażenia legionellą w Rzeszowie
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmuje się śledztwem dotyczącym przypadków zbiorowego zakażenia legionellą w Rzeszowie i jego okolicach. W toku dochodzenia pod lupą znajdują się m.in. miejskie wodociągi. Informacje o obecności bakterii w miejskiej sieci wodociągowej potwierdziło radio RMF FM.
Według doniesień stacji radiowej, wstępne wyniki badań próbek wody potwierdzają obecność legionelli w miejskiej sieci wodociągowej. Pełne, oficjalne wyniki zostaną ogłoszone publicznie w poniedziałek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz.
Przypominamy, że na weekend planowana jest dezynfekcja rzeszowskich wodociągów. Władze miejskie zapewniają, że jest to procedura bezpieczna dla zdrowia ludzi. Woda może jedynie wykazywać wyczuwalnie większą ilość chloru – informuje magistrat.
Legionella w Rzeszowie – działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pracują w stolicy Podkarpacia w celu wykluczenia ewentualnych wersji sugerujących celowy sabotaż lub zakażenie sieci wodociągowej. Miejsce to ma strategiczne znaczenie ze względu na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę. Lotnisko Jasionka w sąsiedztwie stanowi kluczową bazę dla przesyłki sprzętu wojskowego z Zachodu dla Ukraińców. Radio RMF FM donosi, że dotychczas zebrane informacje nie wskazują na możliwość aktu dywersji.
Wzrost liczby zakażeń – siedem ofiar legionelli
W piątek rano pojawiły się informacje o śmierci siódmej osoby zakażonej legionellą. Według informacji PAP, była to 94-letnia kobieta, która zmarła w nocy w Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie.
Państwowa Inspekcja Sanitarna (Sanepid) podaje, że legionellę potwierdzono u 113 pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego oraz w Dębicy, Przemyślu, Kolbuszowej, Łańcucie oraz Sędziszowie Małopolskim.
Najwięcej przypadków zakażenia Legionellą, która wywołuje ostre zapalenie płuc znaną jako legionelloza, dotyczy mieszkańców Rzeszowa – 78 osób. Powiat rzeszowski zgłosił 23 przypadki, a powiaty ropczycko-sędziszowski i dębicki po 3 przypadki. W powiecie łańcuckim odnotowano dwa przypadki, natomiast po jednym przypadku zgłoszono z powiatów: niżańskiego, stalowowolskiego, przemyskiego i przeworskiego.
Pierwszy pacjent wyleczony z legionellozy opuścił szpital w czwartek. Kolejny pacjent, prawdopodobnie 86-letni mężczyzna, ma dołączyć do niego w piątek.