0
slash
Rozmiar: A A A
31-08-2010

Zakład karny w Rzeszowie.

Zakład karny w Rzeszowie.

W Zakładzie Karnym w Rzeszowie pracuje cały sztab psychologów, psychiatrów i terapeutów, którzy zajmują się skazanymi. W jakim stopniu pomoże to osadzonym po wyjściu na wolność wrócić do normalnego życia i więcej nie trafić za mury więzienne?

Wydawać by się mogło, że odsiedzenie wyroku, to na prawdę traumatyczne przeżycie. Na pewno tak jest. Ale chyba tylko dlatego, że jest się odizolowanym od rodziny, przyjaciół. Po wyjściu na wolność, tych przyjaciół już zostaje niewielu, a rodzina nie stała w miejscu, tylko żyła swoim życiem. I przychodzi starcie z rzeczywistością po wyjściu na wolność.

W Załęskim więzieniu przebywa 1200 osadzonych. Są tam 4 boiska i kilka siłowni. Każdy, komu rodzina zapewniła telewizor- ma go w celi. Do tego x-box lub playstation. Dodatkowo Centrum Kulturalno - Oświatowe jest bardzo rozbudowane, czyli jest dobrze wyposażona biblioteka, sala edukacyjna, w której skazani uczą się obsługi komputera i korzystają z wielu programów przygotowujących do różnych zawodów. Z wiadomych przyczyn internetu nie ma i nie będzie. Prowadzone są liczne koła zainteresowań, m.in. plastyczne i literackie.

Profesjonalny radiowęzeł nadaje audycję od 8- 22. W nim osadzeni nadają swoje stałe programy autorskie: muzyczne, literackie, biologiczne, religijne. Nadawany jest także sport oraz wiadomości. 

Widzenia w zakładzie zamkniętym widzenia z rodziną odbywają się dwa razy w miesiącu po 60 minut. Z zakładzie półotwartym widzenie zwiększa się do trzech razy po 60 minut, a z zakładzie otwartym podobno nie ma ograniczeń. Rodzina zapisana jest na widzenie stałe, a znajomego umawia się na widzenie jednorazowe, czyli wpisuje się go na listę i czeka na zgodę od opiekuna.

Więzień dwa razy w tygodniu może wykonać telefon do rodziny (po 5 minut) lub raz w tygodniu 10 minut.

Administracja więzienna organizuje kilka razy w roku tzw. spotkania rodzinne. Z okazji Dnia Dziecka, Wielkanocy i Bożego Narodzenia, gdzie osadzeni ubierają choinkę i przygotowują poczęstunek oraz program artystyczny ( ojcowie czytają bajkę, nagrywają ją na cd i dają swojemu dziecku).

W zakładzie karnym w Załężu od kilku lat realizowane były programy unijne. Wiadomo, nie brakuje tam więźniów uzdolnionych literacko czy plastycznie. 

Opieka medyczna zapewniona jest 24h na dobę. 

Jak wygląda przeciętny dzień skazanego z zakładzie zamkniętym? Dzień bez myślenia o rzeczach dnia codziennego. Nie trzeba płacić rachunków, nie trzeba iść do pracy, nie trzeba nakarmić dzieci. Osadzony wstaje wcześnie rano, bo o 6 jest apel. O 6.15 śniadanie i czas wolny do obiadu. Obiad i czas wolny do kolacji. W wolnym czasie można korzystać z siłowni, czytać książki, oglądać tv, słuchać radia, czytać gazety, rozwijać się artystycznie, rozmawiać ze specjalistami. Jedyną wadą jest to, że na spacerniak z zakładzie zamkniętym można iść tylko na godzinę. 

Może i nie wygląda to tak kolorowo dla osadzonego, jak dla kogoś kto to czyta lub tego słucha od więźnia. Jednak kara za ciężkie przestępstwo okazuje się nie być tak straszną karą. Wiadomo, przestępstwo- przestępstwie nierówne, a więzienie to samo i plan dnia podobny. Tylko dopada człowieka monotonia.  

KB 

Ocena: 1 2 3 4 5 (0)
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 31 sierpnia 2010 (22:36)
Dodaj do:
Rss Facebook Twitter Digg Wykop
~korekta
2015-07-03 09:18:12
Rozumiem wszystko, ale jak już musisz stworzyć artykuł to proszę bez błędów. Np. pisze się NAPRAWDĘ, a nie na prawdę!

polecane artykuły

Utrudnienia w ruchu na ulicy Podkarpackiej
02-02-2017 / 49 dni temu

Utrudnienia w ruchu na ulicy Podkarpackiej

W związku z trwającą budową łącznika Rzeszowa i drogi ekspresowej S19, na ulicy Podkarpackiej zmieniona zostanie organizacja ruchu. Kierowców czekają utrudnienia. Od 2 lutego na skrzyżowaniu ulicy Podkarpackiej z

czytaj więcej
Szopena czy Chopina?
08-12-2016

Szopena czy Chopina?

Rzeszowscy radni chcą aby zmienić pisownię ulicy Szopena. Od ponad 20 lat obowiązuje spolszczony zapis nazwiska słynnego polskiego kompozytora, co niejednokrotnie było powodem nieporozumień i kpin. Spolszczona nazwa ulicy

czytaj więcej
Praca dla więźniów z Rzeszowa
14-10-2016

Praca dla więźniów z Rzeszowa

Więźniowie z rzeszowskiego więzienia będą pracować przy oczyszczaniu pasa granicznego. Roboty będą darmowe i dobrowolne. Okręgowa Służba Więzienna w Rzeszowie podpisała w tej sprawie porozumienie z Bieszczadzkim

czytaj więcej
W Krasnem będzie referendum
09-09-2016

W Krasnem będzie referendum

Na 23 października wyznaczono termin referendum w gminie Krasne. Mieszkańcy zadecydują czy chcą połączenia z Rzeszowem. Referendum dotyczyć będzie dobrowolnego połączenia gminy Krasne z Rzeszowem oraz przyłączenia do

czytaj więcej
Podróż dookoła Polski dla chorego Mateusza
29-07-2016

Podróż dookoła Polski dla chorego Mateusza

W niedzielę Bartosz Boczar wyruszy z Rzeszowa w rowerową podróż dookoła kraju. Celem tej podróży jest zebranie pieniędzy na rehabilitację Mateusza – 3 letni chłopiec cierpi na dziecięce porażenie

czytaj więcej
Bzianka stanie się częścią Rzeszowa
21-07-2016

Bzianka stanie się częścią Rzeszowa

Bzianka z gminy Świlcza zostanie przyłączona do Rzeszowa. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu rządu. Granice Rzeszowa powiększą się o 404 km kwadratowe. Nowe tereny to jednocześnie

czytaj więcej
Zmiany na rondzie Pobitno
15-07-2016

Zmiany na rondzie Pobitno

Rondo Pobitno jest jednym z tych, gdzie kierowcy popełniają najwięcej błędów. Planowana jest więc zmiana organizacji ruchu w tym miejscu. Rondo Pobito to jedno z największych w miecie skrzyżowań z ruchem okrężnym.

czytaj więcej
Aplikacja pomoże w lokalizacji rannego
21-06-2016

Aplikacja pomoże w lokalizacji rannego

„Na Pomoc Podkarpacie” to aplikacja na komórkę, która poinformuje dyspozytora pogotowia o dokładnej lokalizacji osoby, która wzywa pomocy. Niejednokrotnie zdarza się, że osoba wzywająca pogotowie

czytaj więcej

Portal Informacyjny prowadzony jest pod nazwą Rzeszow4u - Internetowe Miasto - Portal Informacyjny Rzeszów. Proszę zapoznać się z polityką prywatności zamieszczoną na portalu Rzeszow4u.pl. Zawsze aktualne informacje z Rzeszowa, rozkład jazdy MPK Rzeszów, prognoza pogody, kalendarium, bezpłatne ogłoszenia... Internetowe Miasto - dołącz do nas ! Copyright 2007 - 2015 Portal Rzeszow4u.pl - Rzeszów Portal Informacyjny.