0
slash
Rozmiar: A A A
31-08-2010

Zakład karny w Rzeszowie.

Zakład karny w Rzeszowie.

W Zakładzie Karnym w Rzeszowie pracuje cały sztab psychologów, psychiatrów i terapeutów, którzy zajmują się skazanymi. W jakim stopniu pomoże to osadzonym po wyjściu na wolność wrócić do normalnego życia i więcej nie trafić za mury więzienne?

Wydawać by się mogło, że odsiedzenie wyroku, to na prawdę traumatyczne przeżycie. Na pewno tak jest. Ale chyba tylko dlatego, że jest się odizolowanym od rodziny, przyjaciół. Po wyjściu na wolność, tych przyjaciół już zostaje niewielu, a rodzina nie stała w miejscu, tylko żyła swoim życiem. I przychodzi starcie z rzeczywistością po wyjściu na wolność.

W Załęskim więzieniu przebywa 1200 osadzonych. Są tam 4 boiska i kilka siłowni. Każdy, komu rodzina zapewniła telewizor- ma go w celi. Do tego x-box lub playstation. Dodatkowo Centrum Kulturalno - Oświatowe jest bardzo rozbudowane, czyli jest dobrze wyposażona biblioteka, sala edukacyjna, w której skazani uczą się obsługi komputera i korzystają z wielu programów przygotowujących do różnych zawodów. Z wiadomych przyczyn internetu nie ma i nie będzie. Prowadzone są liczne koła zainteresowań, m.in. plastyczne i literackie.

Profesjonalny radiowęzeł nadaje audycję od 8- 22. W nim osadzeni nadają swoje stałe programy autorskie: muzyczne, literackie, biologiczne, religijne. Nadawany jest także sport oraz wiadomości. 

Widzenia w zakładzie zamkniętym widzenia z rodziną odbywają się dwa razy w miesiącu po 60 minut. Z zakładzie półotwartym widzenie zwiększa się do trzech razy po 60 minut, a z zakładzie otwartym podobno nie ma ograniczeń. Rodzina zapisana jest na widzenie stałe, a znajomego umawia się na widzenie jednorazowe, czyli wpisuje się go na listę i czeka na zgodę od opiekuna.

Więzień dwa razy w tygodniu może wykonać telefon do rodziny (po 5 minut) lub raz w tygodniu 10 minut.

Administracja więzienna organizuje kilka razy w roku tzw. spotkania rodzinne. Z okazji Dnia Dziecka, Wielkanocy i Bożego Narodzenia, gdzie osadzeni ubierają choinkę i przygotowują poczęstunek oraz program artystyczny ( ojcowie czytają bajkę, nagrywają ją na cd i dają swojemu dziecku).

W zakładzie karnym w Załężu od kilku lat realizowane były programy unijne. Wiadomo, nie brakuje tam więźniów uzdolnionych literacko czy plastycznie. 

Opieka medyczna zapewniona jest 24h na dobę. 

Jak wygląda przeciętny dzień skazanego z zakładzie zamkniętym? Dzień bez myślenia o rzeczach dnia codziennego. Nie trzeba płacić rachunków, nie trzeba iść do pracy, nie trzeba nakarmić dzieci. Osadzony wstaje wcześnie rano, bo o 6 jest apel. O 6.15 śniadanie i czas wolny do obiadu. Obiad i czas wolny do kolacji. W wolnym czasie można korzystać z siłowni, czytać książki, oglądać tv, słuchać radia, czytać gazety, rozwijać się artystycznie, rozmawiać ze specjalistami. Jedyną wadą jest to, że na spacerniak z zakładzie zamkniętym można iść tylko na godzinę. 

Może i nie wygląda to tak kolorowo dla osadzonego, jak dla kogoś kto to czyta lub tego słucha od więźnia. Jednak kara za ciężkie przestępstwo okazuje się nie być tak straszną karą. Wiadomo, przestępstwo- przestępstwie nierówne, a więzienie to samo i plan dnia podobny. Tylko dopada człowieka monotonia.  

KB 

Ocena: 1 2 3 4 5 (0)
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 31 sierpnia 2010 (22:36)
Dodaj do:
Rss Facebook Twitter Digg Wykop
~korekta
2015-07-03 09:18:12
Rozumiem wszystko, ale jak już musisz stworzyć artykuł to proszę bez błędów. Np. pisze się NAPRAWDĘ, a nie na prawdę!

polecane artykuły

Rzeszów postawi pomnik Piłsudskiego
19-01-2016 / 24 dni temu

Rzeszów postawi pomnik Piłsudskiego

Gotowy jest już projekt monumentu Józefa Piłsudskiego, który miałby w 2018 roku stanąć na Placu Wolności w Rzeszowie.   Pomnik ma przedstawiać Marszałka, który siedzi na koniu i trzyma buławę.

czytaj więcej
Zmiana organizacji ruchu na ulicy Niemena
29-10-2015

Zmiana organizacji ruchu na ulicy Niemena

Już wkrótce na ulicy Niemena w Rzeszowie zostanie zmieniona organizacja ruchu. Aby ułatwić mieszkańcom dojazd do centrum miasta, droga będzie dwukierunkowa.   Ulica Niemena jest obecnie droga jednokierunkową.

czytaj więcej
Od września funkcjonuje centrum pomocy dla podatników
07-09-2015

Od września funkcjonuje centrum pomocy dla podatników

Od września w II Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie funkcjonuje centrum pomocy dla podatników. W Urzędzie Skarbowym uruchomione zostało też stanowisko „asystent podatnika”.   W centrum obsługi uzyskać

czytaj więcej
Niepełnosprawny Adrian Beściak wyrusza w kolejną trasę – w drodze po pomoc
28-05-2015

Niepełnosprawny Adrian Beściak wyrusza w kolejną trasę – w drodze po pomoc

O Adrianie Beściaku pisalismy już w 2014 roku. Wówczas ubiegłoroczny maturzysta pokonał na wózku inwalidzkim 500 kilometrów. Akcja miała na celu pomoc w leczeniu ciężko chorego, siedomioletniego Krystiana.

czytaj więcej
Trwa rozbudowa Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Placówka liczy na wsparcie finansowe.
29-04-2015

Trwa rozbudowa Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Placówka liczy na wsparcie finansowe.

Od 2014 roku trwa rozbudowa Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Inwestycja wiąże się z kosztem 11 mln zł. Znaczną część wydatków pokryje grunt z funduszy norweskich. Hospicjum musi jednak wyłożyć z własnych środków 3

czytaj więcej
Pięcioletnia Maja ze Strzyżowa potrzebuje wsparcia w walce z chorobą
14-04-2015

Pięcioletnia Maja ze Strzyżowa potrzebuje wsparcia w walce z chorobą

Maja Gajda od 2012 roku choruje na zespół hemofagocytarny. W 2013 roku przeszła przeszczep szpiku, obecnie walczy z powikłaniami poprzeszczepowymi GvHD. Cierpi na wysokie nadcisnienie tętnicze, ostrą niedoczynność

czytaj więcej
Zmiany w rozkładzie jazdy MPK
02-04-2015

Zmiany w rozkładzie jazdy MPK

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wprowadza zmiany w rozkładzie jazdy autobusów w dniach 2 – 7 kwietnia. W dniach 2, 3 oraz 7 kwietnia autobusy MPK kursowały będą jak w dzień roboczy (wyjątek stanowią

czytaj więcej
Zmiany w rozkładzie jazdy MPK
26-03-2015

Zmiany w rozkładzie jazdy MPK

Od 1 kwietnia wejdą w życie zmiany w rozkładzie jazdy kilku linii MPK. Jak podaje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, od kwietnia zmianie ulegną rozkłady jazdy linii: 7, 25, 51 oraz 53.  Linia nr 7

czytaj więcej

Portal Informacyjny prowadzony jest pod nazwą Rzeszow4u - Internetowe Miasto - Portal Informacyjny Rzeszów. Proszę zapoznać się z polityką prywatności zamieszczoną na portalu Rzeszow4u.pl. Zawsze aktualne informacje z Rzeszowa, rozkład jazdy MPK Rzeszów, prognoza pogody, kalendarium, bezpłatne ogłoszenia... Internetowe Miasto - dołącz do nas ! Copyright 2007 - 2015 Portal Rzeszow4u.pl - Rzeszów Portal Informacyjny.