Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

12 listopada (poniedziałek) rozpoczyna się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie już po raz piąty jest głównym organizatorem w województwie podkarpackim przedsięwzięć w ramach ŚTP. Uczelnia przygotowała m.in. warsztaty dla przyszłych przedsiębiorców. Zamierza zainwestować w najciekawsze pomysły biznesowe. Do tej pory zainwestowała kapitał w 2 firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne wynalazki.

Inicjatywa ŚTP, od czasu pierwszej edycji w 2008 roku, została podjęta w ponad 100 państwach, angażując 24 000 partnerów i ponad 7 milionów ludzi. Lokalne, krajowe i międzynarodowe wydarzenia mają zachęcać do innowacyjności i przedsiębiorczości.

- Uczelnia już od pięciu lat uczestniczy w organizowaniu atrakcyjnych konferencji, seminariów, spotkań, warsztatów i konkursów wpisujących się w ideę ŚTP, skierowanych głównie do młodych ludzi, którzy chcieliby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Wszelkie inicjatywy zaplanowaliśmy w tym roku na dni: 12-16 listopada - informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

WSIiZ zaprasza na cykl eventów propagujących ideę przedsiębiorczości, m.in.: warsztaty dla nauczycieli i konkurs wiedzy ekonomicznej dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz konferencję „Pomysł - Pieniądze - Przyszłość: Przedsiębiorczy mix" z udziałem ekspertów w zakresie pomnażania pieniędzy (giełda, banki) oraz praktyków biznesu, a także seminarium informacyjne Enterprise Europe Network „Społeczne aspekty funkcjonowania innowacyjnego i międzynarodowego przedsiębiorcy w Unii Europejskiej".

Zainwestują w nowe firmy

14 listopada uczelnia zaplanowała warsztaty Techno „Promujemy innowacyjne pomysły biznesowe" - Innofund. Jest to inicjatywa skierowana do przyszłych przedsiębiorców, którzy mają ciekawe pomysły na innowacyjny biznes i szukają kapitału. Spotkanie poprowadzi Jacek Błoński, szef Lewiatan Business Angels, który jako pierwszy Polak i przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej został wiceprezydentem Zarządu European Business Angels Network (EBAN) - europejskiej organizacji aniołów biznesu.

Uczestnicy dowiedzą się m.in., jakie są główne źródła finansowania nowych przedsięwzięć biznesowych, jakie są wady i zalety współpracy z venture capital i aniołami biznesu oraz jak przebiega typowy proces inwestycyjny. Jacek Błoński przedstawi najciekawsze projekty sfinansowane przez aniołów biznesu.

- Mamy już komplet uczestników. Czekamy na ciekawe pomysły, w które warto będzie zainwestować. Na jeden projekt możemy przeznaczyć do 200 tys. euro z funduszu InnoFund. Na wsparcie liczyć może 30 innowacyjnych rozwiązań z całej Polski - wyjaśnia Pasieczna.

InnoFund jest funduszem zalążkowym, oferuje kapitał na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Jego budżet wynosi 5,6 mln zł. Pieniądze na fundusz uczelnia pozyskała z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka. InnoFund wyróżnia fakt, że jest realizowany w wyższej uczelni. To daje funduszowi i firmom skupionym wokół niego możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia wysokiej klasy ekspertów z różnych dziedzin nauki i biznesu.

- Oferta funduszu skierowana jest do osób z całej Polski, mogą to być m.in. pracownicy sektora IT, studenci czy naukowcy. Szczególnie poszukiwane są innowacyjne rozwiązania w branżach: technologii informacyjno-telekomunikacyjnej, mechatronice i elektronice, biotechnologii, ochronie środowiska, odnawialnych źródłach energii oraz medycynie i farmakologii - informuje rzecznik.

Kapitał dostały pierwsze innowacyjne pomysły

Dotychczas fundusz zainwestował w 2 innowacyjne rozwiązania, które wspólnie z pomysłodawcami rozwija na rynku. Jedną z firm jest spółka Fotomapy, która wykonuje ortofotomapy i modele przestrzenne. Jedyna w Polsce wykorzystuje do wykonywania zdjęć małe samoloty bezpilotowe, których praca jest zautomatyzowana. Ortofotomapy i modele przestrzenne mają szerokie zastosowanie m.in. w zarządzaniu pracami budowlanymi, precyzyjnym rolnictwie, składowaniu odpadów oraz przy analizie możliwości transportu obiektów ponadwymiarowych.

Druga spółka, która otrzymała dofinansowanie z funduszu wytwarza pneumatyczne zeskoki lekkoatletyczne oparte na technologii Air Jump System - taka też jest nazwa tej firmy. Zeskoki te wykorzystywane są do skoków wzwyż i o tyczce.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Jeszcze nie dodano komentarza - bądź pierwszy.
Token
wydarzenia z rzeszowa
Szkoła w Drabiniance nosi teraz imię Tadeusza Ferenca
2024-04-05 08:05:52
Szkoła w Drabiniance nosi teraz imię Tadeusza Ferenca
Rzeszowski półmaraton z rekordową liczbą uczestników
2024-04-04 08:09:56
Rzeszowski półmaraton z rekordową liczbą uczestników
Rzeszów uruchamia nowe miejsce spotkań dla seniorów
2024-04-03 08:08:57
Rzeszów uruchamia nowe miejsce spotkań dla seniorów
Zmiany na ulicy Załęskiej w Rzeszowie
2024-03-28 08:05:04
Zmiany na ulicy Załęskiej w Rzeszowie
Warsztaty w Podkarpackim NFZ dla opiekunów osób z niepełnosprawnością wzroku
2024-03-27 08:07:13
Warsztaty w Podkarpackim NFZ dla opiekunów osób z niepełnosprawnością wzroku
Rzeszów inwestuje w zdrowie mieszkańców
2024-03-26 08:05:14
Rzeszów inwestuje w zdrowie mieszkańców
Artykuły
Niedziele handlowe w 2024r
2024-01-25 07:44:50
Niedziele handlowe w 2024r
Horoskop na 2024 rok
2024-01-09 09:21:34
Horoskop na 2024 rok
Rola senników w zrozumieniu podświadomych pragnień
2023-12-27 10:33:54
Rola senników w zrozumieniu podświadomych pragnień
Co warto wiedzieć przed zakupem łóżka drewnianego?
2023-05-11 14:39:20
Co warto wiedzieć przed zakupem łóżka drewnianego?
Co to jest horoskop ?
2023-12-27 09:50:37
Co to jest horoskop ?
Standardy obsługi gości hotelowych
2023-05-31 15:44:22
Standardy obsługi gości hotelowych