Rozmiar: A A A

Prace Andy Warhola w Rzeszowie!

19-11-2012
Ocena: 1 2 3 4 5 (5) głosów: 1
Prace Andy Warhola w Rzeszowie! Andy Warhol jest jednym z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Uznawany za rewolucjonistę sztuki, twórcę pop-artu i ikonę popkultury. Artystą, który przeszedł drogę od dobrze prosperującego grafika reklamowego do artysty-gwiazdy o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi czy idolami muzyki pop. Twórcą, którego sposób bycia, strój, kolor włosów, każdy gest staje się równie ważny jak realizowana przez niego plansza graficzna. Jego wczesne dzieła będzie można podziwiać w grudniu i styczniu w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Twórczość Andy Warhola jest głownie postrzegana jako przykład pop-artu i rewolucyjnej zmiany w podejściu do działa sztuki. Pomimo, iż stał się artystą ciągle komentowanym i budzącym zainteresowanie, znamy go tylko jako autora obrazów przedstawiających puszki Coca-Coli, zupy Cambella, portrety znanych gwiazd oraz frapujących autoportretów. Mniej znane są początki jego drogi twórczej, w której badacze odnajdują tradycję rusińską związaną z pochodzeniem artysty.
Andrew Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrew Warhola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Warhola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka, byli imigrantami.

Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji. Dziś w niedalekich Medzilaborcach istnieje Muzeum Sztuki Nowoczesnej gromadzące dzieła i pamiątki związane z Warholem. Rzeszowska wystawa oparta jest na zbiorach tego muzeum.

Ekspozycja zatytułowana Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, Andy! Andy Warhol - obecność przeszłości ukazuje mało zapoznaną twórczość artysty, gdzie do głosu dochodzi jeszcze tradycja rodzimej kultury. Tradycję tą kultywowała matka artysty Julia Warhola, która miała wpływ na jego działania twórcze. Młody Andy z upodobaniem powielał kaligrafię matki w swych reklama ch, materiałach promocyjnych, opierał się na jej sugestiach w kwestiach artystycznych. Z upodobaniem wykorzystywał wyrazistą kolorystykę, stosował technikę monotypii, zabiegi zwielokrotnienia elementów dekoracyjnych tak charakterystyczne dla rusińskich twórców.

Na wystawie zaprezentowano dzieła, które tematycznie związane są z okresem Bożego Narodzenia. Ukazują one nieznanego Warhola, nie jako ekscentryka, budzącą kontrowersje gwiazdę popkultury ale jako wrażliwego człowieka, powracającego do swych rodzinnych korzeni, do swojego dzieciństwa, gdzie można odnaleźć spokój i bezpieczeństwo.

Wystawa będzie czynna w miesiącach grudzień 2012 - styczeń 2013. Wystawie towarzyszą pokazy filmów oraz zajęcia warsztatowe.

Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 3 grudnia 2012 (7:33)
Dodaj do:
Rss Facebook Twitter Digg Wykop
| Drukuj stronę: Drukuj

The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts

wydarzenia w Rzeszowie informacje Rzeszów darmowe ogłoszenia Rzeszów
Jeszcze nie dodano komentarza - bądź pierwszy.
Inne artykuły