0
slash
Rozmiar: A A A
11-07-2019 / 5 dni temuartykuł sponsorowany

Kierowcy z Rzeszowa jeżdżą najszybciej. Ile zapłacą za ubezpieczenie samochodu?

Kierowcy z Rzeszowa jeżdżą najszybciej. Ile zapłacą za ubezpieczenie samochodu?

Średnia prędkość rzeszowskich kierowców wynosi 48,5 km/h. To najlepszy wynik wśród miast wojewódzkich w Polsce. Jednocześnie cena ubezpieczeń OC w Rzeszowie jest jedna z najniższych w kraju.


Raport portalu Yanosik podaje, że spośród wszystkich miast wojewódzkich najszybciej w 2018 roku poruszali się kierowcy z Rzeszowa. Rzeszowianie osiągali średnią prędkość 48,5 km/h. W raporcie wzięto pod uwagę ruch w godzinach od 7:00 do 21:00, zarówno w dni robocze, jak i weekendy.

Najszybsze miasta wojewódzkie w Polsce - średnia prędkość poruszania się w przestrzeni miejskiej (za portalem Yanosik):

 • Rzeszów 48,5 km/h;
 • Katowice 48,1 km/h;
 • Opole 45,9 km/h;
 • Łódź 44,4 km/h;
 • Szczecin 43,5 km/h.

Szybko znaczy bezpiecznie

Stolica Podkarpacia uchodzi za bezpieczne miasto, ponieważ rzadko stoimy w korkach, a to właśnie w korku najłatwiej o wypadek czy kolizję! Z kolei bezpieczeństwo na drogach wpływa bezpośrednio na cenę ubezpieczenia OC.

-Ustalając cenę ubezpieczenia, towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się danymi statystycznymi na temat wypadków. Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu również brane jest pod uwagę - zauważa ekspert z porównywarki OC ubsy.pl.

Wysoka średnia prędkość, jaką rozwijają kierowcy w Rzeszowie świadczy o dobrej przepustowości rzeszowskich dróg. Przemieszczamy się tym szybciej, im krócej stoimy w korkach na zapchanych trasach. Tymczasem Rzeszów jest stosunkowo mało zakorkowany. Oczywiście w porównaniu z innymi stolicami województw.

Rzeszów - tania stolica

Ceny ubezpieczenia OC różnią się w zależności od miejsca, w którym mieszka właściciel samochodu. Porównując ceny ubezpieczeń OC, Rzeszów wypada dość korzystnie na tle wszystkim miast wojewódzkich. Jak wyglądają zatem rankingnajtańszych stolic?

Miasta wojewódzkie, w których OC jest najtańsze (średnie ceny w czerwcu bieżącego roku; za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl):

 1. Opole 720,03 zł;
 2. Kielce 735,44 zł;
 3. Gorzów Wielkopolski  807,17 zł;
 4. Katowice 810,03 zł;
 5. Rzeszów 825,90 zł.

Jeśli porównamy oferty firmy ubezpieczeniowych okaże się, że rzeszowski kierowca zapłacił za ubezpieczenie komunikacyjne średnio o 255,03 zł mniej niż mieszkaniec Wrocławia i 182,85 zł niż mieszkaniec Gdańska. Ponadto najtańsze OC w czerwcu tego roku, które zawarł mieszkaniec Rzeszowa wyniosło 397 zł.

Najtańsze OC w miastach wojewódzkich w czerwcu 2019 roku (dane za Mubi.pl):

 1. Zielona Góra 368 zł;
 2. Bydgoszcz 388 zł;
 3. Rzeszów 397 zł;
 4. Kielce 404 zł.

Różne miasta - różne ceny

Jak miejsce zamieszkania wpływa na cenę ubezpieczenia OC? Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom. Porównajmy oferty przygotowane dla przykładowego kierowcy. Wyobraźmy sobie 45-letniego kierowcę, właściciela Volkswagena Passata rocznik 2014, przebieg 90 tys. km. Nasz kierowca ma bezwypadkową historię ubezpieczeniową. Ile zapłaci za OC? Sprawdziliśmy na kalkulatorze OC dostępnym na stronie kalkulator-ac-oc.pl.

Jako mieszkaniec Rzeszowa za najtańszą ofertę OC z ubezpieczeniem assistance w Link4 zapłaci 507,80 zł. Jeśli jednak nasz przykładowy kierowca zamieszkałby w innym mieście wojewódzkim, ubezpieczenie OC o takich samych parametrach wyniesie go 568,24 zł w Lublinie, 614,81 zł w Krakowie i 615,69 zł w Białymstoku.

A gdyby nasz przykładowy kierowca mieszkał w mniejszych podkarpackich miejscowościach? Oto ceny tej samej oferty ubezpieczenia OC dla tego samego pojazdu wyliczone dla poszczególnych miast Podkarpacia: 490,12 zł w Dębicy, 486,70 zł w Przemyślu, 475,53 zł w Mielcu i 470,40 zł w Stalowej Woli.

Jak widzimy, właściciele pojazdów, którzy zamieszkują mniejsze miasta mogą zapłacić za ubezpieczenie OC jeszcze mniej. Cena zależy od bezpieczeństwa miejscowych tras. Kluczową rolę odgrywają statystyki wypadków.

Miasto to nie wszystko

Średnie ceny ubezpieczeń komunikacyjnych w Rzeszowie są mniejsze niż w stolicach innych województw. Nie znaczy to jednak, że każdy rzeszowski kierowca zapłaci mniej w stosunku do kierowców z innych miast wojewódzkich. Kalkulując składkę ubezpieczenia OC, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę liczne czynniki, a miejsce zamieszkania to jedynie jeden z nich. Oferta, jaką zaproponuje nam ubezpieczyciel zależy od pojazdu, jakim się poruszamy. Firmy ubezpieczeniowe sugerują się bowiem danymi na temat ryzyka poruszania się danym modelem samochodu. Równie istotne są informacje na temat właściciela pojazdu. Jego wiek, doświadczenie za kółkiem, historia ubezpieczeniowa, stan cywilny, sytuacja rodzinna czy miejsce pracy - wszystko to może mieć wpływ na wyliczenie składki OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają klienta pod kątem ryzyka spowodowania szkody. Ogólnie rzecz biorąc, im stabilniejszy tryb życia prowadzi kierowca, tym mniej zapłaci za OC.

Ocena: 1 2 3 4 5 (0)
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 lipca 2019 (14:25)
Dodaj do:
Rss Facebook Twitter Digg Wykop
~Pulo
2019-07-11 15:29:26
To znaczyło ze szybkość nie jest powodem wypadków.
ciekawostki

15.07

Kilka rzeczy, o których warto wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii
kropka

Kilka rzeczy, o których warto wiedzieć przed...

Ostatnimi czasy Tajlandia należy do najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych przez...

czytaj więcej w najlepsze-porady.pl

15.07

Jak wybrać dobry rower?
kropka

Jak wybrać dobry rower?

Na rynku dostępnych jest wiele modelów rowerów w rozmaitych cenach — od najtańszych...

czytaj więcej w najlepsze-porady.pl

14.07

Wymogi prawne fotelików dla dzieci w 2019 roku
kropka

Wymogi prawne fotelików dla dzieci w 2019 roku

Przewożenie dzieci w samochodzie wymaga głównie z chęci zapewnienia bezpieczeństwa...

czytaj więcej w najlepsze-porady.pl

15.05

10 powodów dlaczego bycie singlem jest świetne
kropka

10 powodów dlaczego bycie singlem jest świetne

Uważamy, że łączenie się jest ostatecznym celem w życiu, ale każdy, kto kiedykolwiek był...

czytaj więcej w szefunio.pl

15.05

Kilka memów wyciągniętych z rzeczywistych sytuacji, z którymi zmagało się wielu z nas
kropka

Kilka memów wyciągniętych z rzeczywistych...

Prawdziwe życie może być zabawnym czasem, gdy mamy do czynienia z miłością, stratą,...

czytaj więcej w szefunio.pl

07.05

Zgubić się w labiryncie
kropka

Sennik: Zgubić się w labiryncie

Jeśli śni Ci się labirynt, Twoja sytuacja życiowa jest skomplikowana. Być może borykasz...

czytaj więcej w ksiega-snow.pl

07.05

Kłótnia z kuzynem
kropka

Sennik: Kłótnia z kuzynem

Jeśli w Twoim śnie pojawia się kuzyn, możesz liczyć na odwiedziny niespodziewanych...

czytaj więcej w ksiega-snow.pl

07.05

Stać na dworcu
kropka

Sennik: Stać na dworcu

Kiedy śni Ci się dworzec, przygotuj się na zmiany w życiu, nowe przedsięwzięcia lub nowy...

czytaj więcej w ksiega-snow.pl

Portal Informacyjny prowadzony jest pod nazwą Rzeszow4u - Internetowe Miasto - Portal Informacyjny Rzeszów. Proszę zapoznać się z polityką prywatności zamieszczoną na portalu Rzeszow4u.pl. Zawsze aktualne informacje z Rzeszowa, rozkład jazdy MPK Rzeszów, prognoza pogody, kalendarium, bezpłatne ogłoszenia... Internetowe Miasto - dołącz do nas Realizacja: Agencja Interaktywna Rzeszów - www.argonium.pl