
Dzikie zwierzęta na Podkarpaciu, jak sobie z nimi radzić?
W poniedziałek odbyło się spotkanie informacyjne z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart, z którą spotkało się ponad 150 samorządowców z tego terenu. Wszystkie gminy z regionu otrzymały informacje przypominające, jak należy postępować z przypadku bezpośredniego zagrożenia dzikich zwierząt. W spotkaniu brała również udział Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Lasy Państwowe. Kluczowym celem spotkania było przypomnienie wszystkich przepisów prawnych związanych z ochroną środowiska.
Ewa Leniart tłumaczy, że podczas spotkania zostało przypomniane włodarzom gmin, że jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu, także w kontekście dzikich zwierząt, które mogą stać się poważnym zagrożeniem nie tylko dla osób, ale również dla ich mienia. Ewa Leniart przytoczyła również statystyki dotyczące szkód, które zostały wyrządzone przez zwierzynę łowną. W 2010 roku wysokość odszkodowań z budżetu państwa na skutek tych szkód wyniosła ponad 30 000 zł, w 2015 roku była to kwota powyżej 1 miliona złotych, natomiast w 2020 roku kwota odszkodowań wyniosła ponad 3 miliony złotych. W roku bieżącym na odszkodowania przeznaczono blisko 2 miliony złotych. Wojewoda wskazuje, że dzikie zwierzęta są dużą skalą zagrożenia w naszym regionie.
Regionalny dyrektor ochrony środowiska Wojciech Wdowik zwrócił uwagę na część szkoleniową spotkania z włodarzami gmin i powiatów, podczas której omawiano behawioryzm wilka i niedźwiedzia, a także wszelkie ich okresy aktywności i zachowanie zwierząt, które będzie stanowić realne zagrożenie. Wdowik wspomniał również, że obecnie trwa kupowanie elektrycznych pastuchów, fladr oraz elastycznych siatek, które są przekazywane rolnikom w celu zminimalizowania negatywnych skutków aktywności zwierząt.