0
slash
Rozmiar: A A A
04-10-2018 / 68 dni temu

Ceny mieszkań ciągle rosną

Ceny mieszkań ciągle rosną

W ciągu b.r. w mieście Rzeszów rozpoczęto budowę 1623 nowych mieszkań, natomiast 1398 oddano do użytku — to o wiele mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Sytuację na podkarpackim rynku nieruchomości określa się jako bardzo dobrą, ponieważ w 2017 roku deweloperzy osiągnęli świetne wyniki sprzedaży — jeszcze lepsze niż w 2016 roku. Jednakże na lokalnym rynku powoli widać oznaki przesycenia.

Firma Certus Nieruchomości przygotowała spis analizy rynku mieszkaniowego w Rzeszowie, z której wynika, że pierwsze osiem miesięcy tego roku było zdecydowanie słabszych w porównaniu do tego samego okresu z 2017 roku. W mieście spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań.

Mieszkań nie buduje się tak dużo, a ich ceny ciągle rosną. Aktualna średnia cena transakcyjna wynosi 5170 zł za metr kwadratowy — za mieszkanie używane płaci się średnio 4989 zł za metr kwadratowy, jednakże oferty są coraz wyższe. Wzrost cen mieszkań tłumaczony jest przede wszystkim rosnącymi kosztami usług oraz materiałów budowlanych. Grupa PSB wylicza, że drewno i płyty OSB podrożały średnio o 34,8%, izolacje termiczne o 11,4%, a cement i wapno o 4,1%. Coraz częściej trzeba zapłacić też więcej za stolarkę, dachy, rynny oraz narzędzia.

Firmy budowlane dyktują coraz wyższe stawki — wykonawcy nie są chętni do negocjacji cen, ponieważ wiedzą, że buduje się dużo, a deweloperom trudno znaleźć jest fachową ekipę, która szybko i tanio zrealizuje inwestycję.

Na tle kraju rzeszowski rynek mieszkaniowy nie wypada jednak pod żadnym względem niekorzystnie. Z danych Home Broker i Open Finance wynika, że średnia cena mieszkań w Warszawie to 7821 zł za metr kwadratowy, w Krakowie 6462 zł, w Szczecinie 5182 zł, a we Wrocławiu 6009 zł. Natomiast mniej za mieszkania płaci się w Białymstoku, Lublinie, Bydgoszczy czy Łodzi.

Ocena: 1 2 3 4 5 (0)
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 4 października 2018 (12:18)
Dodaj do:
Rss Facebook Twitter Digg Wykop
Jeszcze nie dodano komentarza - bądź pierwszy.
ciekawostki

Portal Informacyjny prowadzony jest pod nazwą Rzeszow4u - Internetowe Miasto - Portal Informacyjny Rzeszów. Proszę zapoznać się z polityką prywatności zamieszczoną na portalu Rzeszow4u.pl. Zawsze aktualne informacje z Rzeszowa, rozkład jazdy MPK Rzeszów, prognoza pogody, kalendarium, bezpłatne ogłoszenia... Internetowe Miasto - dołącz do nas Realizacja: Agencja Interaktywna : Technetium.pl