0
slash
Rozmiar: A A A
05-09-2018

Budowa pomnika marszałka Piłsudskiego na terenie Rzeszowa. Miasto szuka wykonawcy

Budowa pomnika marszałka Piłsudskiego na terenie Rzeszowa. Miasto szuka wykonawcy

Pod koniec października bieżącego roku przestrzeń placu Wolności ma być przygotowana do ustawienia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego — działacza społecznego i niepodległościowego. Rada Miasta Rzeszowa rozpoczęła poszukiwania wykonawcy!

Podczas trwania ostatniej sesji radni zgodzili się na rozpoczęcie budowy pomnika przedstawiającego Józefa Piłsudskiego na koniu. Ogłoszenie przetargu było możliwe dopiero po zatwierdzeniu przyjętych zmian koncepcji. Mianowicie, zakładają one, że monument stanie w innym miejscu niż ówcześnie planowano. Jego otoczenie zostanie przygotowane na znacznie mniejszej powierzchni, dzięki czemu trzeba będzie wyciąć 30 drzew, a nie tak jak zamierzano - 70!

Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszów doniosła, że Rada Miasta oczekuje na oferty od zainteresowanych konfiguracją otoczenia pomnika firm do połowy września. Termin realizacji miałby przypadać na koniec października, dzięki czemu pomnik można by było odsłonić 11 listopada — w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konserwator zabytków w ostatnich dniach zatwierdził projekt pomnika. Marszałek na kasztance zostanie ustawiony na 3,5-metrowym kamiennym cokole, na którego przodzie planowane jest umieszczeni polskiego godła. Przestrzeń na placu Wolności ma zostać wyłożona kostką z kamienia oraz płytami. Dodatkowo staną tu także maszty na flagi.

Według doniesień rzeźba będzie miała prawie 5 metrów wysokości i zostanie odlana z brązu — Józef Piłsudski na koniu, swojej ulubionej kasztance z buławą w dłoni.

Jeśli Radzie Miasta uda się znaleźć odpowiedniego wykonawcę placu, pomnik zostanie odsłonięty 11 listopada — w dniu upamiętniającym wydarzenia niezwykle ważne dla każdego Polaka.

Ocena: 1 2 3 4 5 (0)
Ostatnia modyfikacja: Środa, 5 września 2018 (15:04)
Dodaj do:
Rss Facebook Twitter Digg Wykop
Jeszcze nie dodano komentarza - bądź pierwszy.
ciekawostki

Portal Informacyjny prowadzony jest pod nazwą Rzeszow4u - Internetowe Miasto - Portal Informacyjny Rzeszów. Proszę zapoznać się z polityką prywatności zamieszczoną na portalu Rzeszow4u.pl. Zawsze aktualne informacje z Rzeszowa, rozkład jazdy MPK Rzeszów, prognoza pogody, kalendarium, bezpłatne ogłoszenia... Internetowe Miasto - dołącz do nas Realizacja: Agencja Interaktywna : Technetium.pl