0
slash
Rozmiar: A A A
29-10-2018 / 47 dni temu

180 mln zł pożyczki dla województwa podkarpackiego

180 mln zł pożyczki dla województwa podkarpackiego

Samorząd Województwa Podkarpackiego niedawno podpisał umowę o pożyczkę z gubernatorem Banku Rozwoju Rady Europy na kwotę w wysokości 180 mln zł. Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zaznaczył, że jest to kredyt realizowany na niezwykle korzystnych warunkach — oprocentowanie jest dużo niższe niż w komercyjnych bankach. Okres spłaty kredytu, który pozwoli na realizację inwestycji drogowych oraz kolejowych, wynosi do 20 lat.

Marszałek podkreśla, że kwota pożyczki jest jedynie formą promesy, a nie zobowiązania. Województwo będzie mogło wykorzystać pieniądze w zależności do wszelakich potrzeb — mogą być przeznaczone na sfinansowanie zadań z zakresu budowy, modernizacji oraz utrzymania dróg, obiektów społeczno-kulturalnych oraz administracyjnych, zakupu taboru kolejowego, jak również inwestycji dotyczących służb zdrowia.

Rolf Wenzel, gubernator Banku Rozwoju Rady Europy, tuż po podpisaniu umowy mówił, że rada banku ma satysfakcję z tego, że środki pieniężne będą służyć rozwojowi województwa podkarpackiego w przyszłości. Marszałek Ortyl wspominał o budowie Podkarpackiego Centrum Naukowi oraz o Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Aby województwo mogło uzyskać dofinansowanie na projekty z UE, musi posiadać zabezpieczony budżet własny. W 2010 roku pożyczono 205,6 mln zł, za które zmodernizowano dwa szpitale w Rzeszowie, wyremontowano Filharmonię Podkarpacką czy też przebudowano DW 881.

Spłata kredytu rozpoczęła się w 2016 roku i powinna potrwać do roku 2025.

Ocena: 1 2 3 4 5 (0)
Dodaj do:
Rss Facebook Twitter Digg Wykop
Jeszcze nie dodano komentarza - bądź pierwszy.
ciekawostki

Portal Informacyjny prowadzony jest pod nazwą Rzeszow4u - Internetowe Miasto - Portal Informacyjny Rzeszów. Proszę zapoznać się z polityką prywatności zamieszczoną na portalu Rzeszow4u.pl. Zawsze aktualne informacje z Rzeszowa, rozkład jazdy MPK Rzeszów, prognoza pogody, kalendarium, bezpłatne ogłoszenia... Internetowe Miasto - dołącz do nas Realizacja: Agencja Interaktywna : Technetium.pl