
10 milionów złotych dla UR na badania dot. leczeniu uzależnienia od e-papierosów
Uniwersytet Rzeszowski będzie prowadził projekt związany z leczeniem uzależnienia od e-papierosów, dzięki któremu może powstać pierwszy na świecie lek pomagający pokonać uzależnienie e-palaczom. Uniwersytet Rzeszowski na realizację wspomnianego projektu uzyskał aż 9,8 miliona złotych, ponieważ uczelnia zajęła pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym przez Agencję Badań Medycznych na niekomercyjne badania kliniczne w psychiatrii i neurologii.UR|doi
Nabór wniosków w konkursie na niekomercyjne badania kliniczne w psychiatrii i neurologii trwał od 5 maja do 30 czerwca - w tym czasie do Agencji Badań Medycznych wpłynęło 27 wniosków, których wspólny koszt wynosił prawie 220 milionów złotych. Z tych 27 wniosków do oceny merytorycznej skierowanych zostało 26 wniosków. Projekt ma być realizowany przez zespół badawczy z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Instytuty Nauk Medycznych, którego kierownikiem jest prof. dr hab. n. med. Piotr Tytka.
W ostatnim czasie uzależnienie od e-papierosów stało się jednym z największych wyzwań medycyny, ponieważ w znacznie wzrosło zapotrzebowanie na nie — warto pamiętać, że początkowo zostało wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Przez amerykańską Agencję Żywności i Leków zapotrzebowanie na e-papierosy określane jest jako "epidemia". Chociaż wielu pacjentów chce zaprzestać korzystania z e-papierosów to jednak aż 70% z nich nie otrzymuje żadnej pomocy w tym zakresie.
Jak wspomina dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, zespół UR przeprowadzi innowacyjne badania kliniczne, dzięki którym będzie możliwe opracowanie pierwszego na świecie leku farmakologicznego umożliwiającego rzucenie e-papierosów, a także papierosów tradycyjnych. Jeżeli wspomniane badania zakończą się sukcesem, będą to pierwsze na świecie wyniki, na podstawie których będzie można przystąpić do stworzenia leku wspomagającego osoby z uzależnieniami od elektronicznych papierosów. Badania nie tylko będą miały ogromne znacznie zdrowotne, ale również ekonomiczne i społeczne nie tylko dla Polski, ale również dla całego świata.